Site icon E-Okul 2024

2024-2025 Anaokulu Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

2022-2023 Anaokulu Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

2024 2025 anaokulu kayıtları ne zaman başlıyor? Anaokulu kayıtlarının başlayacağı tarih belli oldu… Önümüzdeki eğitim öğretim yılında çocuklarını okul öncesi kurumlara kayıt ettirmek isteyen anne babalar anaokulu ve anasınıfı kayıtlarının ne zaman başladığını merak ediyor. Sizler için anaokulu kayıtları hakkında detaylı bilgiyi bu sayfada derledik. Anaokulu kayıt yaşı, kayıt tarihi, istenen belgeler gibi bir çok konu başlığını yazımızda bulabilirsiniz.

Anaokulu Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

1 Temmuz 2024

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre okul öncesi kayıtları eğitim öğretim yılının kapanmasının ardından temmuz ayının ilk iş günü başlar. Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, temmuz ayının ilk iş gününde başlar. (11.Madde)

Anaokulu Kayıtları Ne Zaman Bitiyor?

Anaokulu kayıtları okulların kontenjanları dolduğunda biter. Anaokulu kayıtları temmuz ayında başlar eğitim öğretim yılı içerisinde devam eder. Eğer anaokulu sınıfı kontenjanı dolmamışsa çocuğunuzu anaokuluna okul açıldıktan sonra da kaydettirebilirsiniz. Fakat çoğu zaman kayıtlar Temmuz-Eylül arasında tamamlanır. Bu nedenle Eylül ayına kadar kaydınızı tamamlamalısınız.

Anaokulu Yaş HESAPLAMA

Anaokuluna Başlama Yaşı Kaç?

Okul öncesine gidecek çocuklar için önemli olan kayıt yaşıdır. Yani çocuğunuz anaokuluna mı, anasınıfına mı yoksa ilkokula mı kayıt olacağını kayıt yaşı tablosuna göre öğrenebilirsiniz.

Anaokulu, anasınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılır. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir.

Çocuğum hangi okula gidecek nasıl öğrenebilirim? sorusunu soran anne ve babalar yukarıdaki tabloyu inceleyebilir veya aşağıda bulunan e-kayıt sorgulama linki ile hangi okula kayıt olacağını sorgulayabilir.

Anaokulu-Anasınıfı Kayıt Sorgulama

Adrese dayalı anaokulu kayıt sorgulama 2024 2025
Yukarıdaki linkten çocuğunuzun hangi okula kayıtlı olduğunu(anaokulu, anasınıfı veya ilkokulu) öğrendikten sonra çocuğun okul kaydını başlatabilirsiniz. Peki 2024 2025 anaokulu kayıtları nasıl yapılacak? İşte detaylar…

Okul Öncesi Kayıtlar Nasıl Yapılır?

Okul öncesi kayıtları ilkokulda olduğu gibi Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Yani anaokulu kayıtları adresinize göre yapılacak. Anaokulu ve Anasınıfı kayıtları e-okul üzerinden online olarak gerçekleştiği için anne ve babadan okul belge istemesine gerek yok. (Bazı durumlarda adres değişikliği olduğunda okul idaresi fatura örneği istemektedir. )

2024 2025 Anaokulu Kayıtta İstenen Belgeler Neler?

Anaokulu veya anasınıfı (okul öncesi) kayıtlarında belge istenmiyor.( ikametgah, nüfus cüzdani vs.) Fakat eylül ayında kesin kaydını yaptıran velilerden öğrenci ile ilgili birkaç belge istenebilir. (Fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres ve telefon bilgisi vs.) Bunun dışında çocuğun kullanacağı kırtasiye malzemeleri istenecektir.

Anaokulu – Anasınınıfı İhtiyaç Listesi 2024 2025

Kırtasiye malzemesi listesi kayıt olduğunuz okul tarafından sizlere verilecektir. Biz yine de anasınıfı ihtiyaç listesini sizler için hazırladık.

Anaokulu kayıtları 2024-2025 ile ilgili daha fazla bilgi için Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğini inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Mevzuat.gov.tr

Exit mobile version