2023-2024 Anasınıfı Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?27 Haziran

2023-2024 Eğitim Öğretim yılı anasınıfı ve anaokulu kayıtlarının başlayacağı tarih belli oldu. Peki bu sene anasınıfı kayıtları ne zaman başlayacak? 2023 anasınıfı kayıt ücreti ne kadar oldu? İşte tüm detaylar…

2023 2024 Yeni eğitim öğretim yılında devlet anasınıfı ve anaokulu kayıtları ile ilgili detaylı bilgiyi hazırladık.

ANASINIFI KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2023-2024 Eğitim Öğretim yılı için Anasınıfı ve Anaokulu kayıtları Temmuz ayında başlayacak. Her yıl olduğu gibi devlet okulları eğitim öğretim yılı sonunda yeni eğitim öğretim yılının kayıtlarına başlanır. Bu sene de Haziran ayında okulların kapanmasıyla birlikte Temmuz ayında anaokulu ve anasınıfı kayıtları başlayacak.

Anasınıfı kayıtları için öncelikle ön kayıt yapılması gerekiyor. İşte anasınıfı kayıt iş ve işlemleri…

Anasınıfı Kaydı Nasıl Yapılır?

Anasınıfı kayıt yaşına gelmiş öğrenciler öncelikli olarak kayıt bölgesi olmak şartıyla devlet okullarına anasınıfı kayıt tarihlerinde ön kayıt için başvuru yapacaklar. Ön kayıtlar haziran ayında okulların kapanmasıyla başlar. Ağustos ayı sonrasında ise ön kayıt yapan öğrencilerden kesin kayıt hakkı kazanan öğrenciler için anasınıfı kesin kayıt listeleri hazırlanır. Başvuru fazla olması durumunda yani kontenjandan fazla başvuru olursa yedek öğrenciler de listede belirtilir. Kesin kayıt hakkı olduğu halde okulların açıldığı eylül ayına kadar kesin kayıt yapmayan öğrencilerin yerine yedek listedeki öğrenciler kesin kayıt için hak kazanır.

Anasınıfı ve Anaokulları zorunlu olmadığı için yani zorunlu eğitime dahil olmadığı için okulda anasınıfında görevli personelin gideri ve anasınıfı-anaokulu giderleri velilerin vereceği anasınıfı aylık aidat ile karşılanır. Bu nedenle anasınıfı ve anaokulu ücretlidir. Anasınıfı kayıt ücretleri her yıl komisyon tarafından belirlenir. Anasınıfı ücretleri yemekli ve yemeksiz olarak ikiye ayrılır.

2023-2024 ANASINIFI KAYIT ÜCRETLERİ NE KADAR?

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi Öğretim Kurumlarında geçerli olacak kayıt ücretleri henüz belli olmadı. Komisyon kararı netleştiğinde buradan ileteceğiz. Geçen yıl yani 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı anasını anaokulu kayıt ücretleri şu şekilde;

İlkokul Ortaokul Lise ve dengi okullarda Bulunan Ana SınıflarıTaban ÜcretiTavan Ücreti
Yemeksiz veya evden beslenme getirerek0,00-TL100,00-TL
   
Bağımsız Ana OkullarTaban ÜcretiTavan Ücret
3-4 Yaş Sabah/İkindi kahvaltısı dahil0,00-TL250,00-TL
5 Yaş Sabah/İkindi kahvaltısı dahil0,00-TL190,00-TL
Yemeksiz veya evden beslenme  getirerek0,00-TL100,00-TL

Geçen yıl anasınıfı aidatı 150 TL olarak belirlenmişti bakalım bu sene yani 2023 de anasınıfı aidatı ne kadar olacak göreceğiz.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Anasını ve Anaokulu yani okul öncesi kurumları kayıt ücretleri Mayıs ayında belli olacak…

Anasınıfı kayıt ücreti yasal mı?

2023-2024 ANASINIFI KAYIT YAŞI KAÇ?

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı okul öncesi kurumlarda anasınıfı ve anaokulu kayıt yaşı belli oldu.

Bu sene Ocak 2018 ile Aralık 2018 doğumlu çocuklar Anasınıfına kayıt olabilecekler.(68 Aylık ile 57 aylık arasındaki çocuklar)

Ocak 2019 ile Aralık 2019 arasında doğumlu çocuklar ise öncelik olarak anaokulu kontenjan varsa anasınıfına kayı olabilecek.(56 aylık ile 45 aylık arasındaki çocuklar)

Ocak 2020 ile Eylül 2020 arasında doğan çocuklar anaokuluna kayıt olabilecek.(44 aylık ile 36 aylık arasındaki çocuklar)

İsterseniz aşağıdaki 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kayıt Yaşı Tablosunu inceleyebilir yada aşağıdaki Anasınıfı Kayıt Yaşı Hesaplama butonu ile hangi okula kayıt olacağını öğrenebilirsiniz.

2023 2024 kayıt yaşı tablosu 1. sınıf

KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER NELER?

20232-2024 Eğitim Öğretim yılında Okul Öncesi kurumlara kayıtta istenen belgeler ;

 • Öğrenci Nüfus Cüzdanı aslı ve Fotokopisi
 • Öğrenci Velisi Nüfus Cüzdanı aslı ve Fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği(İstenmeyebilir)
 • Öğrenci Fotoğrafı
 • Aşı karnesi
 • Okul tarafından sizlere verilecek olan ana sınıfı ön kayıt başvuru formu
 • Kırtasiye malzemeleri(Kayıtta fotokopi kağıdı, boya malzemeler vs. için ücret isteyebilir.)

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler devlet okulları için geçerli. Devlet anaokulu ve devlet anasınıfı kayıtları için geçerli bilgilerdir. Özel okullarda bu bilgiler farklılık gösterebilir. 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı okul öncesi kayıtları ile ilgili detaylar geldikçe buradan güncellenecektir.

Yorumlar (5)

Tüm Yorumlar

 • Yahsigul japbarova
  Yahsigul japbarova
  Benimde 2016 ti dogumli kizimi devlet ana okuluna kayt etdirmek istiyorum turkmenistan vatandasiyiz oturma izin kartimizda var ama nereye gidip nasil kayit yapdirirs onu bilmiyorus kizimi okutmak istiyorum devlet okulunda okutma sansimiz varmi acaba
 • Hatice bozkurt
  Hatice bozkurt
  Anasinifi hakkı olan ve okul listesinde adı olan kızımın önkaydini yaptırdım fakat asıl kayit icin okul tarafından ara ynip bilgilendirilecegimiz söylendi kura sisteminden bahsedildi henüz aranıp bilgilendirilmedim kızım açıkta kalacak diye endiseleniyorum
 • Zozan Alyıldırım
  Zozan Alyıldırım
  Kayıt lar başladığı gün haber verilmesi
 • Mehmet sarı
  Mehmet sarı
  Kayıt burası 1200 ücretin neyi talep ediyorlar onu anlamisdeyilim
 • MUHAMMED EL KASIM
  MUHAMMED EL KASIM
  2020 DOĞUMLU ÖĞRENCİLER İÇİN KAYITLAR NE ZAMAN BAŞALACAK