e Okul AMP Alan Tercih 202029 Haziran

2020 e okul AMP tercih işlemleri nasıl yapılır? AMP alan seçimleri bugün başladı. Peki AMP alan tercihi nasıl yapılacak. İşte detaylar…

Anadolu Meslek Programı(AMP) alan tercih işlemleri bugün başladı. Öğrenciler 29 Haziran 2020-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında e okul üzerinden alan seçimi yapabilecekler. İşte 2020 AMP alan seçim ekranı…

e Okul Alan Seçimi AMP Tercih İşlemleri

e Okul Alan Seçim AMP Tercih İşlemleri

2020 e Okul Alan Seçim İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının AMP 10 uncu sınıf meslek alanlarına geçiş işlemleri 9 uncu sınıfın sonunda yapılır.

e Okul AMP Alan Tercih İşlemleri 2020

Tercih başvuruları 29 Haziran-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Tercih işlemleri veli tarafından bireysel olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır. Ancak internetten başvuru yapamayan veliler için EK-1 form doldurulup imzalı olarak okul idaresine verilmesi durumunda veli adına okul idaresince de bireysel başvuru ekranından başvuru yapılabilecektir. Bu işlemler okul tarafından yapılırken Kovid-19 salgını dikkate alınarak Ek-2 de belirtilen önlemler okul yönetimince alınacaktır. Tercih başvurusu, ilan edilen meslek alanının tercih kodunun adayın öncelik sırasına göre sisteme girilmesiyle olacaktır.
AMP de bulunan alanlardan en fazla 15 tercih yapılabilecek olup öğrenciler öğrenim gördükleri okulun dışındaki okul ve alanları da tercih edebileceklerdir.
Bireysel başvuru yapmayıp EK-1 formunu teslim etmek suretiyle başvuru yapacak olan adayların tercih bildirim formlarının e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine hatasız ve eksiksiz olarak girilmesi okul müdürlüğünün sorumluluğundadır.
e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine meslek alanı tercihleri girilmemiş öğrenciler, merkezi yerleştirme ile yerleştirilemeyeceğinden tüm öğrencilerin tercih yapması sağlanacaktır. Yapılan tercih başvuruları okul müdürlüğü tarafından takvimde belirtilen tarihlerde e-Okul Sisteminde onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme onaylama işleminden önce yapılacaktır.
e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminde onaylanan tercihlerin çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.
Tercih ve yerleştirme ile ilgili işlemler https://e­okul.meb.gov.tr adresinden yapılacaktır.

AMP MESLEK ALANLARINA GEÇİŞ ŞARTLARI

Anadolu meslek programlarında alana yerleştirme puanı (AYP), öğrencilerin ortaokul başarı puanlarının %40’ı ile 9 uncu sınıf yılsonu başarı puanının %60’ı toplanarak belirlenir.
AMP meslek alanlarını seçecek öğrenciler, kendi okulları dışındaki diğer okullarda bulunan alanları da tercih edebileceklerdir.
Anne ve/veya babasına ait çalışır durumda bir işyeri bulunanlar istemeleri hâlinde; işyerini ve mesleğini ilgili meslek kuruluşlarından belgelendirmeleri şartıyla Anadolu meslek programlarında bu işyerindeki meslekle ilgili alan/dala doğrudan kayıt edilirler.

AMP DENİZCİLİK ALANINA GEÇİŞ ŞARTI

Denizcilik alanını tercih ederek ön yerleştirilmesi yapılan öğrenciler;
Genel başvuru şartlarının yanında “Gemiadamları Sağlık Yönergesi” ile belirlenen denizde çalışmaya engel teşkil edebilecek herhangi bir hastalığının bulunmadığı, denizcilik öğrenimine ve mesleğin yürütülmesine elverişli olduğunu belirten “Gemiadımı Olur Sağlık Raporu”nun, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünün http://www.hssgm.gov.tr/GemiadamiSaglikIslemleri adresinde yer alan “Gemiadamlarının Genel ve Periyodik Sağlık İşlemini Yapmaya Yetkili Özel ve Resmi Sağlık Kuruluşları” başlığı altında bulunan yetkilendirilmiş resmî ve özel sağlık kurum/kuruluşlarından alması gerekmektedir.

2020 AMP Alan Seçimi Sonuçları

AMP meslek alanlarına yerleştirme sonuçları 17 Temmuz 2020 de ilan edilecektir. Sonuçlar, https://e-okul.meb.gov.tr ve Veli Bilgilendirme Sisteminden duyurulacaktır. Ayrıca 8383 Mobil Bilgilendirme Servisine üye olan velilerin cep telefonlarına kısa mesaj (SMS) gönderilecektir.

2020 yılında Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesindeki Anadolu Meslek Programlarında Alana Geçiş, Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

e okul alan seçimi 2020, e-okul alan seçim amp 2020 hakkında detaylı bilgiyi kılavuzda bulabilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Yorumlar (3)

Tüm Yorumlar

 • Fatma Çetinöz
  Fatma Çetinöz
  AMP tercihleri onaylandıktan sonra ogrenci tercihlerini değiştiirebilir mi nereden değiştirilebilir bilgi alabilirmiyim
 • ekara
  okul müdür yardımcısını arayıp bilgi arabilirsiniz
 • eylül görünüş
  eylül görünüş
  saat kaçta sonuçalr sunulucak alabilirmiyim,