Site icon E-Okul 2023

Işık Kirliliğinin Nedenleri

ışık kirliliği nedenleri sonuçları

4. Sınıf Fen dersinde Işık Kirliliğinin Nedenleri konusu hakkında bilgi arayan öğrenciler için ışık kirliliği nedenleri ve ışık kirliliğinin sonuçları hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında.

Işık kirliliği nedir? Işık kirliliği nedenleri nelerdir? Işık kirliliğinin sonuçları nelerdir?

Işık Kirliliği Nedir?

Işık günlük yaşamımızda hayatımızı kolaylaştıran bir araç olsa da fazla kullanılması faydasından çok zarara yol açmaktadır. Yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasına ışık kirliği denir. Işık kirliliği, uzman olmayanlar tarafından yapılan park, bahçe, çevre ve sokak aydınlatmalarıdır.

Işık Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir?

Yukarıdaki görsel ışık kirliliğini gözler önüne sermektedir. Şehir içi aydınlatmaları nedeni ile gökyüzündeki yıldızlar görünmezken kırsal bölgelerde ışık kirliliğinin olmadığı için gökyüzü ve yıldızlar daha net görünmektedir.

Işık Kirliliğinin Sonuçları

Işık kirliliğinin sonuçlarını madde madde yazmak gerekirse;

Işık Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Işık kirliliğinin önlenmesi için yaşam alanlarında gereğinden fazla kullanılan ışık kaynaklarını azaltmamız gerekmektedir. Ayrıca sokak ve parklardaki aydınlatma hatalarının giderilerek doğru aydınlatma sistemleri yapılmalıdır. Teknolojinin gelişmesi ile kullanılan ışıkların gerektiğinde yanması ve sönmesi sağlanmalı ve daha az aydınlık veren, gerekli yerlerde ışık kullanımının sağlanması ile ışık kirliliğinin önüne geçilebilir.

Kaynak için tıklayınız >

4. Sınıf tüm içerikleri için tıklayınız >

Exit mobile version