Kendine Ait Örnek Bir Bütçe Oluşturma Ödevi24 Mart

4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi “Kendine ait örnek bir bütçe oluşturma” konusu ile ilgili bütçe oluşturma örneklerini hazırladık. İşte örnek bir bütçe oluşturma ödevi…

4.sınıf Sosyal Bilgiler Tuna yayınları 142. sayfada yer alan “Ailenizle birlikte evinizin bir aylık bütçesini yapınız” ödevini sizler için hazırladık. Kendine ait örnek bir bütçe oluşturmak için aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kendi Bütçem ile ilgili bütçe örneği de yaptık. Örneği inceleyip kendi bütçe örneğini yapabilirsiniz.

Kendi Bütçem Örneği

Kendi bütçenizi oluşturmak için öncelikle GELİR ve GİDERLERİ hesaplamanız gerekiyor. Öncelikle kendi gelirlerinizi hesaplayın. Öğrenci olduğunuz için gelirleriniz anne veya babanızdan aldığınız harçlıklar olacaktır. 1 günlük gelir de hesaplayabilirsiniz 1 aylık gelirde. Örneğin 1 günlük harçlık 5 TL olsun. 1 Aylık geliriniz 30×5= 150 TL olur. Şimdi sıra Giderlerde. Öğrenci giderleri yiyecek ve kırtasiye giderleri olacaktır. Daha sonra GELİR-GİDER yaparak kalan paranızı bulmak. Bütçe yapmadaki amaç Giderinizi Gelirinize göre planlamaktır. İşte örnek bir bütçe

Örnek Bir Bütçe Oluşturma, Bütçe Örneği

142 sayfadaki bütçe örneğini yapalım… Resimde gördüğünüz gibi boşlukları doldurduk. Sizler de kendinize göre doldurabilir ve bütçe örneği oluşturabilirsiniz.

Resimde gördüğünüz gibi sol tarafta GELİRLER sağ tarafta ise GİDERLER girilerek toplam bütçeye bakılır. Öncelikle ailenizin tüm gelirlerini yazıp toplayın. (Kira geliri, maaş geliri v.b.) Daha sonra ise tüm giderlerini örnekteki gibi yazıp toplayın. (Örnekteki giderlerden farklı giderler varsa Diğer giderlere yazabilirsiniz.) Eğer GİDER GELİR’den fazla ise Giderlerde kısıtlamaya gidilir. Giderlerde kısıtlama yapacağınız yerler Eğlence, Giyim gibi zorunlu olmayan giderler olabilir. Kira, yemek gibi giderlerde ise israfı önlemek için önlemler alınabilir. Örneğin daha az kira ödeyebileceğiniz bir eve taşınmak gibi. Yemek ise fazla yapmak yerine yeterince yapmak da giderleri düşürecektir. Aynı şekilde elektrik, su, yakıt gibi giderlerde tasarruf yapmak giderlerinizi büyük ölçüde düşürecektir.

4. sınıf sosyal bilgiler TUNA yayınları sayfa 42 cevaplarını sizler için hazırladık. 4. sınıf tüm içerikler için buraya bakabilirsiniz. Ayrıca yapamadığınız ödevlerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

4. sınıf test çözmek için tıklayınız >

Yorumlar (1)

Tüm Yorumlar