Türkiye’ye Komşu Olan Ülkeler ve Başkentleri28 Mayıs

Türkiye’nin komşuları hangi ülkelerdir? Türkiye’ye komşu olan üleklerin başkentleri nedir? Öğrencilerin merak ettiği bu konuyu bu yazıda kısaca anlatacağız. İşte Türkiye’nin komşuları hakkında kısaca bilgi…

Türkiye’nin Komşu Ülkeleri Kaç Tanedir

Öncelikle Türkiye’nin komşu ülke sayısını belirtelim. Türkiye’nin Kuzeybatısında Bulgaristan, batısında Yunanistan, kuzeydoğusunda Gürcistan, doğusunda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın-Nahçıvan, güneydoğusunda ise Irak ve Suriye olmak üzere toplam 8 ülkeye sınırı vardır.

Türkiye'nin komşuları haritası

Gelin ülkemizin komşularını kısaca tanıyalım…

Türkiye’nin Komşu Ülkeleri ve Başkentleri

YUNANİSTAN

Ülkemizin batısında bulunan komşusu Yunanistan’ın başkenti Atina‘dır. Yunanistan ile sınır kapımız Edirne’de bulunan İpsala, Karaağaç-Pazarkule sınır kapılarıdır. Atatürk’ün doğum yeri Selanik Yunanistan sınırları içerisinde yer almaktadır.

BULGARİSTAN

Bulgaristan ülkemizin kuzeybatısında yer almaktadır. Başkenti Sofya‘dır. Bulgaristan ile sınır kapımız Edirne’de bulunan Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarıdır.

SURİYE

Suriye’nin başkenti Şam’dır. Türkiye’nin Suriye ile sınır kapıları, Yayladağı, Cilvegözü, İslahiye (Demiryolu), Çobanbey (Kara ve Demiryolu), Karkamış, Öncüpınar, Akçakale, Ceylanpınar, Mürşitpınar, Şenyurt, Nusaybin (Kara ve Demiryolu).

IRAK

Irak’ın başkenti Bağdat’tır. Irak sınır kapılarımız ise Şırnak ilinde yer alan Habur ve Gülyazı ile Hakkari’de bulunan Derecik ve Üzümlü sınırkapılarıdır.

İRAN

Ülkemizin doğusunda bulunan komşumuz olan İran’ın başkenti Tahran‘dır. İran ile sınır kapılarımız, Hakkari’deki Esendere, Van ilindeki Kapıköy (Demiryolu), Ağrı ilindeki Gürbulak ve Iğdır’da yer alan Borualan’dır.

AZERBAYCAN-NAHÇIVAN

Ülkemizin doğusunda bulunan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyettir. Başkenti Nahçıvan‘dır. Nahçıvan ile sınır kapımız Iğdır’da bulunan Dilucu’dur.

ERMENİSTAN

Doğudaki komşularımızdan Ermenistan’ın başkenti Erivan‘dır. Sınır kapılarımız Kars’ta ilimizdeki Akyaka (Kara ve Demiryolu) ve Iğdır’daki Alican’dır.

GÜRCİSTAN

Gürcistan ülkemizin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’tir. Gürcistan ile sınır kapılarımız Ardahan’da bulunan Aktaş ve Artvin’de yer alan Sarp sınır kapılarıdır.

Türkiye’nin batısındaki komşuları hangileridir?

Yunaistan

Türkiye’nin doğusundaki komşuları hangileridir?

Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın-Nahçıvan.

Türkiye’nin güneyindeki komşuları hangileridir?

Gürcistan.

Türkiye’nin kuzeyindeki komşuları hangileridir?

Kuzeyinde kara sınırı olan ülke bulunmamaktadır. Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz yer alır.

Yorumlar (0)