EBA Canlı Derse Nasıl Girilir? Eba Canlı Derse Telefondan Girmek5 Mayıs

Bildiğiniz gibi uzaktan eğitim devam ediyor ve öğrenciler derslerini EBA TV ve eba.gov.tr üzerinden takip ediyor. Geçtğimiz haftalarda EBA’da canlı yayınlarda başladı. Öğrenciler EBA canlı ders bölümünden canlı derse katılarak kendi öğretmenlerinden dersleri dinleyebiliyorlar. Peki eba canlı derse nasıl girilir? Telefondan eba canlı derse girilir mi? İşte detaylar…

Uzaktan eğitim döneminde MEB EBA üzerinden canlı derslere başladı. MEB okul müdürlükleri tarafından günlük olarak öğrencilere canlı ders tanımlamaları yapılıyor. Öğrenciler EBA üzerinden sınıflarına tanımlanan canlı derslere girebiliyorlar… Peki eba canlı yayına nasıl girilir? Bilgisayarda ve telefonda eba canlı yayın izlemek için ne yapmak gerekiyor?

EBA Canlı Ders İzle

1- Bilgisayardan Canlı Ders İzleme

Bilgisayardan EBA canlı derse girmek için öncelikle eba.gov.tr sitesine giriyoruz.

EBA’ya giriş yaptıktan sonra Sol menüde yer alan CANLI DERSLER butonuna tıklıyoruz.

eba canlı ders izle

EBA Canlı Dersler bölümünde sınıfınıza eklenmiş olan canlı dersleri görebilirsiniz.

Güncel Canlı Dersler listelenecek. Ancak canlı dersleri izleyebilmek için Canlı DERSLER UYGULAMASI nı indirip kurmanız gerekiyor.

canlı dersler uygulaması

Yukarıda gördüğünüz gibi canlı dersler uygulamasını indirip kurduktan sonra Güncel Canlı Dersler listesinden saati gelen aktif canlı derslerinizi izleyebilirsiniz.

güncel canlı dersler

Peki telefon veya tabletten canlı ders nasıl izlenir?

2- Telefondan Canlı Ders İzleme

Telefondan canlı ders izleyebilmek için öncelikle EBA uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Ayrıca telefonunuz android ise Android 5.0 üzeri bir telefon olmak zorunda.

EBA uygulamasını Play Store veya Apple Store mağazalarından ücretsiz olarak indiriyoruz.

EBA Uygulaması İndir

Yukarıdaki linklerden EBa uygulamasını indirdikten sonra EBA uygulamasını T.C. Kimlik No ve şifreniz ile giriş yapın. (Eba şifre alma)

Eba uygulamasından CANLI DERSLER bölümüne giriyoruz.

Güncle Canlı Dersler listesinden canlı derse tıklıyoruz ve derse katılıyoruz. Dere girebilmek için ders saatinin gelmiş olmadı ve öğretmenin canlı dersi başlatmış olması gerekmektedir.

EBA Canlı Derse girdiğimizde Uygulamada öğrenci kamera ve mikrofon kapalı olarak gelecektir. Öğrenci ve kamera ve mikrofon öğretmen kontrolü ile açılmalıdır. Öğrenciler canlı derste aktif olmak için söz almak için uygulamadaki butonu kullanarak mikrofonlarını açtırabilirler.

EBA Canlı Ders Hataları

EBa canlı derse giren hem öğretmenler hem de öğrenciler hatta canlı dersi ebaya ilşleyen okul müdürleri bir çok hata alıyor. Çoğu hata yoğunluktan olsa da bir çok hata bireysel de olabiliyor. Eba canlı ders hataları ile ilgili bakanlık youtube kanalında hataları ve çözümleri ile ilgili video mevcut.


EBA ve AKADEMİK DESTEK kanalından EBA Canlı Ders Hata ve Çözümleri..! konu başlıklı videoyu buraya ekledik. Eğer bu videoda anlatılan hatalar dışında hata alıyorsanız yorum bölümünden yazabilirisniz.

1- Bilgisayar güncel olmalı. Güncellemeleri yüklemelisiniz. ( En az Windows 8 yüklü olmalı)

2- Antivürüs programı ve güvenlik duvarı kapalı olmalı.

3- Eksik dosya hatası. sdk init failed-14 hatası ve çözümü.

Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Daha sonra eba canlı ders uygualmasının klasörünü bulacağız. (Program files yada program files(86) içersinde) Buraya sdk.dll dosyasını atıyoruz. Eğer bunu yaptığınızda sorun çözülmez ise eba canlı ders uygulamasını kaldırıp yeniden kuruyoruz.(Klasör içerisinde bulunan unistal dosyası ile yada program ekle kaldır ile ) Kaldırdıktan sonra yeniden kurmayı unutmayın.

sdk init failed-14 hatası ve çözümü.

4- api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0 Hatası ve çözümü

Eğer canlı ders esnasında bu hatayı alıyorsanız api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0 dosyasını indirip Windows System 32 klasoru içerisine kopyalayıp yapıştırıyoruz. (64 bit bilgisayarlar ayrıca bu soyası SysWOW64 klasörü içerisine de atmak zorunda)

eba canlı ders api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0 Hatası ve çözümü

5- msvcp140.dll hatası ve çözümü

Eğer canlı derste msvcp140.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor hatası alıyorsanız bilgisayarınza Visual C++ uygualmasını indirip kurmanız gerekiyor. TIKLA

msvcp140.dll hatası ve çözümü

6- Zoom Uygualamsından kaynaklı ( Enter meeting password hatası, finish registration hataları)

Bu hatalar bilgisayarınızda kurulu olan zoom programından kaynaklanıyor. Zoom programını kaldırmanız gerekiyor.

Genel olarak eba canlı ders hataları bunlar. Eğer bunların dışında canlı ders hatası alıyorsanız yorum bölümüne yazabilirsiniz…

Yorumlar (0)