2023 LGS Tercih Nasıl Yapılır?27 Haziran

LGS 2023 tercih nasıl yapılır, meb lgs tercih ekranı… 8. sınıf öğrencileri 03-19 Temmuz 2023 tarihlerinde LGS tercihlerini yapacaklar. Peki LGS tercihleri nasıl yapılır? 2023 lise tercihleri nasıl yapılacak? İşte 2023 lgs tercih kılavuzu ve tüm detayları…

4 Haziran 2023 tarihinde yapılan LGS sonuçları 26 Haziran 2023 tarihinde açıklandı ve öğrenciler lgs puan ve yüzdelik dilimlerini öğrendiler. Şimdi 03-19 Temmuz 2023 tarihleri arasında hem sınav puanı ile hem de yerel yerleştirme ile tercih yapacaklar. Peki 2023 lgs tercih nasıl yapılır, lgs tercihleri yapılırken nelere dikkat edilecek?

LGS 2023 TERCİHLERİ NASIL YAPILIR? DETAYLI ANLATIM

2023 lgs tercih işlemleri 3 Temmuz Pazartesi günü başlayacak.

LGS tercih yapmak için öğrenciler e-okul.meb.gov.tr sitesi ana sayfasında yayımlanacak olan lgs tercih linkine tıklayacaklar.

2023 LGS Tercih İşlemleri Resimli Anlatım

1- LGS Tercih işlemi https://e-okul.meb.gov.tr sitesinden yada herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

2- LGS tercihlerinde 3 tercih alanı yer almaktadır.
– YEREL YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN OKULLAR (DİPLOMA PUANI İLE)
– MERKEZİ SINAV PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN OKULLAR (LGS PUANI İLE)
– PANSİYONLU OKULLAR

3- LGS tercihinde tüm öğrenciler YEREL YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN OKUL ( Adrese dayalı okul diploma puanı ile Tercih) yapmak zorundadır. Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır. Yani LGS PUANI ile Tercih yapabilmeniz için önce yerel yerleştirme tercihi yapmak zorundasınız.

4YEREL YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN OKULLAR (DİPLOMA PUANI İLE TERCİH)
Bu bölümde öğrenciler 3 Tercih kayıt alanında olmak şartıyla en fazla 5 tercih yapabilecek. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir.

➤ Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.
➤ Mavi renk, “KomĢu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.
➤ Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul Tercihi yapmak için e-okul.meb.gov.tr sitesinde yayımlanan MEB LGS TERCİH ROBOTU nu kullanabilirsiniz. TIKLA >

2023 lgs tercih yerel yerleştirme

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi İL, İLÇE, KURUM TÜRÜ ve KAYIT ALANI bölümlerini seçerek LİSTELE butonuna tıklayınız. Açılan Listeden okulların TERCİH KODU kullanarak 2023 LGS Tercih listesine ekleyebilirsiniz.

5MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKULLAR (LGS PUANI İLE TERCİH)
Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 (yirmi) okul tercihinde bulunabilecektir.

LGS tercih işlemi için e-okul.meb.gov.tr sitesinde yayımlanan 2023 LGS TERCİH ROBOTU uygulamasını kullanabilirsiniz. TIKLA >

2023 LGS tercih yüzdelik dilim

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi Tercih Yapmak İstediğiniz OKUL TÜRÜ, İL ve İLÇE seçimlerini yaptıktan sonra LİSTELE yaparak okulları listeleyiniz.

lgs tercih 2023

Listelediğiniz okulun 2022 yılı yüzdelik dilimlerine bakarak sizin yüzdelik diliminize uygun okulları tespit edip Tercih Listenize okulun TERCİH KODUNU yazabilirsiniz.

6- Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır, tercihte bulunmuş olanların ise tercihleri geçersiz sayılacaktır.

7- 08/02/2023 tarihli ve 6785 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla ilan edilen olağan üstü hâl kapsamında; 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremleri nedeniyle yalnızca Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya illeri ile Gaziantep ilinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde 2022 – 2023 öğretim yılında 5 Şubat 2023 tarihinde 8. sınıflarda kayıtlı olan öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercihleri sırasında 2022-2023 eğitim öğretim yılının 1. dönemini tamamlamış oldukları illerde mevcut ortaöğretim kayıt alanlarına göre tercihte bulunabileceklerdir. Ayrıca bu illerin dışındaki diğer illerde bulunan yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulların tamamını ise “kayıt alanında” olarak tercih edebileceklerdir

Tercih sonrasında nakil tercihleri ile ilgili detaylı bilgi için KILAVUZU İNDİRİN >

2023 lgs tercih

LGS 2023 tercih nasıl yapılır, 2023 lgs tercih kılavuzu indirme linkleri ve 2023 MEB lgs tercih robotu hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Konuyla ilgili sorularınızı YORUM bölümünden yazabilirsiniz.

Yorumlar (0)