LGS Zorunlu mu?30 Ocak

LGS zorunlu mu? LGS sınavına bütün öğrenciler girmek zorunda mı? LGS tercih yapmak zorunlu mu? 8. sınıf öğrencileri için LGS’nin detaylarını araştırdık…

MEB’in bu sene 5.sini yapacağı LGS yani Liselere Giriş Sınav tarihini açıkladı. 2022 LGS 5 Haziran 2022 tarihinde yapılacak. Peki 2022 LGS’ye bütün öğrenciler mi girecek? 8. sınıf öğrencilerinin en çok merak ettiği “LGS’ye girmek zorunlu mu?” sorusunun cevabını araştırdık. İşte detaylar…

Ortaokul 8. sınıf öğrencileri 05 HAZİRAN 2022 tarihinde Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav yani LGS’ye girecekler. LGS geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi zor olacak ve sadece %10 u LGS tercihi yapabilecek. Bu nedenle de bir çok öğrenci LGS’ye girmek istemiyor.

LGS Sınavına Girmek Zorunlu mu?

LGS zorunlu bir sınav değil. İsteyen öğrenciler LGS’ye girecekler. LGS başvuruları da bu doğrultuda yapılıyor. Pandemi nedeni ile LGS başvuruları MEB tarafından otomatik olarak yapılabilir. Fakat isteyen öğrenci sınava girecek.

Peki Sınava Girmeyen Öğrenci Hangi Liseye Gidecek?

LGS’ye girmeyen öğrenciler sınavsız öğrenci alan liselere tercih yapabilecek. Sınavsız öğrenci alan liseler öğrencilerin diploma puanlarına göre öğrencileri alacaklar. Bu nedenle eğer LGS’ye girmeyecekseniz yada LGS’de başarılı olamazsanız diploma puanınızın önemi artıyor.

LGS’ye giren de girmeyen de sınavsız öğrenci alan okul tercihi yapmak zorunda….

LGS Tercih Yapmak Zorunlu mu?

LGS’ye giren öğrenciler LGS tercihi yapmak zorunda değil. Eğer LGS’de başarılı olmadıysanız sınavla öğrenci alan liseler yerine sınavsız öğrenci alan liselerin tercihi yapacaksınız.

LGS Zor mu?

LGS zor bir sınav. Özellikle Matematik soruları öğrencileri çok zorluyor.

LGS’de Kaç Soru Var?

LGS’de sayısal ve sözel bölüm olmak üzere iki test olacak.
Sayısal Bölüm
Matematik 20 soru,
Fen Bilimleri 20 soru,
Sözel Bölüm
Türkçe 20 soru
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 soru
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 soru
İngilizce 10 soru

Yorumlar (0)