LGS’ye Başka İlde Girebilir miyim? LGS Sınav Yeri Değişikliği25 Mayıs

2022 LGS’ye sayılı günler kala il dışında olan bir çok öğrenci LGS’ye başka bir okulda girebilir miyim? LGS’ye başka ilde girebilir miyim? sorusunu sormaya başladı. LGS sınav yeri değişikliği yapılır mı? Koronavirüs nedeni ile okulların kapalı olması nedeni ile il dışına çıkan bir çok öğrenci lgs ye de başka bir ilde girmek istiyor. Peki LGS’ye başka bir okulda girmek için ne yapmalısınız? İşte sorunun cevabı…

LGS bu sene 5 Haziran 2022 tarihinde yapılacak. Diğer yıllardan farklı olarak bu sene LGS çok farklı olacak gibi. Çünkü korona virüs nedeni ile bir çok öğrenci şu anda memleketlerinde veya başka bir ilde ikamet ediyor. Bu nedenle veliler ve öğrenciler LGS’ye başka bir okulda girebilmek için ikamet değiştirmek gerekiyor mu merak ediyor. Bu sorunun cevabı LGS kılavuzunda yazıyor. LGS sınav yeri değişikliği ile ilgili açıklamalar Kılavuzun 6.4 maddesinde yer alıyor. İşte yapmanız gerekenler…

LGS’ye Başka Bir İlde veya Başka Bir Okulda Girebilir miyim?

LGS’ye başka bir ilde girmek isteyenler için LGS sınav yeri değişikliği ile ilgili madde,

6.4. Mücbir sebepten (nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçi, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi) başka illerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine (belli olmadı) tarihine kadar başvuru yapacaklardır. Dilekçeler sınav öncesinde oluşturulacak Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin sınava katılmaları sağlanacaktır. (Kaynak: SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV BAŞVURU VE UYGULAMA KILAVUZU 2020 )

Koronavirüs nedeni ile il dışında, aşka bir ilde olan öğreciler yukarıdaki belirtilen madde de olduğu gibi (belli olmadı) tarihine kadar il-ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurmak zorunda. Başvuru kabul edilirse LGS’ye başka bir ilde, ilçedeki okulda girebilir. LGS sınav yeri değişikliği için başvurunun komisyon tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde sınava girmek için 5 Haziran 2022 de okulunuzda olmanız gerekiyor.

lgs 2020 sınav yeri değişikliği

LGS Sınav Giriş Belgesi Ne Zaman Alınacak?

LGS’de sınava nerede gireceğim sorusunu ise şu şekilde yanıtlayalım. Sınava her öğrenci kayıtlı olduğu okulda girecek.

Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınavdan en az 7 gün önce e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecektir.

LGS Fotoğraflı sınav giriş belgesi 25 Mayıs 2022 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır.

LGS’ye nerede gireceğim, LGS’ye hangi okulda gireceğim, LGS’ye başka okulda girebilir miyim? LGS’ye köyümdeki okuldan girebilir miyim? sorularının bu yazımızda cevapladık.

LGS ile ilgili daha fazla bilgi için kılavuzu incelemenizi öneririm. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Yorumlar (0)