Lise Sorumluluk Sınavları 202017 Haziran

Lise sorumluluk sınavları ne zaman? Lise sorumluluk sınavlarına hangi sınıflar girecek? Lise sorumluluk sınavları yapılacak mı? İşte bu soruların cevapları…

Koronavirüs nedeni ile okulların erken kapanması nedeniyle bir üst sınıfa sorumlu geçen öğrenciler için sorumluluk sınavlarının ne zaman yapılacağı açıklandı.

Lise Sorumluluk Sınavları 2020

Lise Sorumluluk Sınavları 22-26 Haziran 2020 tarihinde…

Sorumluluk sınavları 22 Haziran 2020 ile 26 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Peki Hangi Sınıflar Sorumluluk Sınavına Girecekler?

Ortaöğretim sorumluluk sınavına hazırlık sınıfları dahil 9, 10, 11 ve 12. sınıflar girecek. 12. sınıflar sorumluluk sınavına girecek mi sorusunu soran öğrencilerimiz için yanıtımız evet girecekler.

Sorumluluk Sınavları 2020

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıya göre, tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

Sorumluluk Sınavları Hangi Konulardan Olacak?

Sorumluluk sınavı soruları 1. dönem konularından çıkacak.

Lise Sınıf Geçme Nasıl Olur?

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçeceklerdir.
Alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

12. Sınıf öğrencileri sorumluluk sınavına girecekler mi? Sorumlu dersi olan 12. sınıf öğrencisi üniversite sınavına girebilir mi?

12. sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi olan öğrenciler üniversite sınavına girebilir. Sorumluluk sınavına girecek olan 12. sınıf öğrencileri bu sınavlarından başarılı olmaları hâlinde mezun olup diploma almaya hak kazanacaklardır. Sorumluluk dersi olup üniversiteyi kazanan öğrenciler ise 31 Aralık tarihine kadar diplomalarını teslim etmeleri şartıyla üniversiteye kayıt yaptırmalarına da bir engel yoktur.

Sorumluluk Sınavını Geçemezsek Ne Olur 2020

Sorumluluk sınavına girecek olan 12. sınıf öğrencileri eğer sorumluluk sınavından geçemezse, başarısız olursa, Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.

Yorumlar (1)