6. Sınıf İOKBS Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama 20239 Mayıs

MEB bursluluk sınavı İOKBS‘ye girecek olan 6. sınıf öğrencileri için bursluluk sınavı puan hesaplama uygulaması hazırladık. 6. sınıf pybs puan hesaplaması yapmak için aşağıdaki çizelgeyi kullanabilirsiniz. İşte 2023 iokbs bursluluk sınavı puan hesaplama programı…

3 Eylül 2023 İOKBS bursluluk sınavında yaptığınız doğru ve yanlış sayısını aşağıdaki forma girerek 2023 İOKBS puanınızı öğrenebilirsiniz.

2023 İOKBS Puan Hesaplama

Örnek
DerslerSoru Doğru SayısıYanlış SayısıNet
Türkçe 25
Matematik25
Fen25
Sosyal Bilgliler25
Toplam100
2023 İOKBS PUANI

Not: Sadece öğrencilere yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Tahmini olarak hesap yapmaktadır. 2023 iokbs ham puanlar değişecektir…

3 Eylül 2023 İOKBS bursluluk sınavına giren öğrenciler yada hazırlanan öğrenciler İOKBS kaç net kaç puan öğrenebilirler. Bir çok öğrenci pybs kaç net kaç puan getirir merak ediyor. Bu uygulama ile pybs bursluluk netleriniz ile kaç puan alabileceğiniz kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2023 İOKBS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

2020 iokbs ağırlık katsayıları

Standart puan ve toplam ağırlıklı standart puan hesaplama formülü aşağıda verilmiştir.
Öğrencilerin Ham Puanının Hesaplanması

2020 iokbs ham puan

Yukarıda açıklanan yolla hesaplanan toplam ağırlıklı standart puanlar (TASP), en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülecektir. Dönüştürme işlemi sonucunda öğrencinin İOKBS puanı elde edilecektir.
İOKBS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül uygulanacaktır:

İOKBS NEDİR?

İOKBS eski adıyla PYBS Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl yapılan bursluluk sınavıdır. MEB bursluluk sınavına ortaokul ve lise öğrencileri giriyor… Bursluluk sınavını kazanan öğrencilere her ay düzenli olarak burs ödenmektedir. 6. sınıfta bursluluk sınavını kazanan öğrenci mezun olana kadar burs almaya devam eder. Peki 2023 burs miktarı ne kadar?

2023 İOKBS Burs Ücreti Ne Kadar?

MEB bursluluk sınavını kazanan öğrenciler her ay 863 TL ödeme alacaklar. İOKBS burs ücretleri her ayın ikinci haftası hesaplara yatırılır.

İOKBS’ye Hangi Sınıflar Girecek?

MEb bursluluk sınavına ortaokul 5.6.7. ve 8. sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflar girebiliyorlar. Sınava girebilmek için öğrencilerin velilerinin gelirlerinin her yıl yayımlanan iokbs kılavuzunda belirtilen yıllık gelire uygun olması gerekiyor.

2023 İOKBS Ne Zaman Yapılacak?

Bu sene İOKBS 3 Eylül 2023 tarihinde yapılacak.

6. sınıf öğrencileri için hazırladığımız 2023 pybs puan hesaplama aracı ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Yorumlar (0)