72 Aylık Çocuğumu Okula Göndermek İstemiyorum 202016 Haziran

2020 2021 Eğitim Öğretim yılı 1. sınıf kayıtları başladı. 1. sınıfa başlayacak olan öğrenci velilerinin “72 Aylık Çocuğumu Okula Göndermek İstemiyorum 2020” sorusunun cevabını araştırdık. Peki bu mümkün mü? 72 aylık çocukların kayıtları ertelenebilir mi? İşte detaylar…

72 Aylık Çocuğumu Okula Göndermek İstemiyorum 2020

2020 2021 Kaç Aylık Çocuklar Okula Başlayacak?

Bildiğiniz gibi 1. sınıf kayıt yaşı belli olmuştu. 2020 2021 eğitim öğretim yılında birinci sınıfa kayıt olacak öğrenciler ile ilgili olarak,

 • 72 ay ve daha büyük çocuklar 1. sınıf
 • 69-71 aylık çocuklar 1. sınıf fakat dilekçe ile ertelenebilir
 • 66-68 aylık çocuklar anasınıfı fakat dilekçe ile 1.sınıfa kayıt olabilir.

2020 2021 Kayıt Yaşı Tablosu

2020 2021 kayıt yaşı tablosu

72 Aylık Çocuğumu Okula Göndermek İstemiyorum 2020

71 aylık çocuklar 1. sınıfa zorunlu olarak kayıt olacak. Bu nedenle dilekçe veya rapor ile 72 aylık çocuğun 1. sınıf kaydı ertelenemez.

Kaynak: http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1703.pdf  11/6. madde

(6) İlkokula kayıt:
a) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran
çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan,
velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.
b) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları
velisinin vereceği dilekçe; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını
belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.
c) Nüfusa gerçek yaşından büyük veya küçük yazılmış olanların yaşlarının düzeltilmesi okul
yönetimince velilerinden istenir. Bu öğrencilerden velisi üç ay içinde girişimde bulunmadığı veya bu
işleri yapmadığı takdirde gereği yapılmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne bildirilir.
ç) Mecburi ilköğretim çağında olup herhangi bir sebeple okula kaydı yapılmamış okuma yazma
bilmeyen çocukların kayıtları birinci sınıfa yapılır.

1.Sınıfa Başlayacak Çocukların Okula Uygun Olup Olmadığını Anlamak İçin

 • Özbakım becerileri: Tuvaletini tek başına yapma, El-Yüz yıkama, kıyafetlerini giyebilme, diş fırçalama, okul eşyalarına toplama, sahip çıkma vs.
 • Sosyal- duygusal gelişim: Okul kurallarına uyum, akranları ile sosyal ilişkiler kurabilme vs
 • İnce motor -küçük kasların motor gelişim: Kalem kullanabilme, şekil çizebilme, baş, vücut, kollar, bacaklar, ağız ve gözlerden oluşan insan çizimi yapabilme vs.
 • Kaba motor- büyük kasların motor gelişimi: Sıçrama hareketi yapabilme, Öne doğru takla atabilir, Topu elleriyle tutabilme vs.
 • Bilişsel Gelişim; Algılama, dil ve kavram alanındaki gelişimleri içerir.
 • Algılama gelişimi: 1 den 20′ye kadar olan rakamları tanıyabilir, dokunarak nesneleri sayabilir,1′den 10′a kadar olan sayılarla toplama ve çıkarma işlemleri yapabilme.
 • Dil gelişimi: Adını soyadını söyleyeme, ailedeki kişilerin isimlerini söyleyebilme vs.
 • Kavram gelişimi ölçütleri: Büyük- küçük kavramlarını, sağını, solunu bilme, nesneleri büyüklük, genişlik ve uzunluk özelliklerine göre sınıflandırabilme.

Sonuç olarak 72 aylık çocukların okula kayıtları zorunludur. Sadece 69-71 aylık çocuklar 1. sınıf fakat dilekçe ile ertelenebilir.


Yorumlar (10)

Tüm Yorumlar

 • Hüseyin Sarıhanoğlu
  Hüseyin Sarıhanoğlu
  72 aylıklar için zorunlu olmamalı en azından bu sene. Çünkü 1.sınıfa başlamak için gereken eğitimi anasınıfında alamadılar. 2.dönem okula gidemediler. Veli dilekçesi ile ertelenebilmelidir.
 • ali doğan
  ali doğan
  gerçekten saçmalık,elimizde ki malzeme değil insan ne demek 72 aylık ise 1.sınıfa kayıt zorunlu demek ? her çocuk farklı hem de geçen sene pandemi nedeniyle bu çocuklar doğru dürüst okula gidemediler.Burda veli nin söz hakkı olmalı bu yanlıştan dönülmesi gerekir.
 • Funda
  Ben göndermek istemiyorum cocugumu engelli raporu almam gerekiyormuş çok saçma birşey ya
 • kalite
  pandemiden dolayı çocuğum anaokul eğitimini almadı yetersiz ama 73 aylık bence veli dilekçesi ile ertelemeliyim ben çocuğumu daha iyi tanıyorum eğitin nereye gidiyor çocuklarımız bizim geleceğimiz bunun farkında değiliz oyun tahtası ettiler yok ramdan rapor al çocuğum gerizekalı değil 1 seneye daha ihtiyacı var
 • sabiha ermumcu
  sabiha ermumcu
  Mucbir sebepler varken bazi kurallar esnetilmeli ya 72 aylik oluo diye bu pandemide dogru duzgun anaokuluna gidemeden ilkokula baslamak zorunda mi cocugum? Yok mu bir cozumu
 • FULYA EĞERDİRLİOĞLU
  FULYA EĞERDİRLİOĞLU
  Ben çocuğumun bu sene pandemi dolayısıyla okula göndermek istemiyorum. Böyle bir saçmalık olamaz. Raporda almak istemiyorum çocuğuma. Bu geleceğini de etkileyebilecek bir karar çünkü. Aileleri ne kadar zor durumlarsa bırakıyorlar. Süreç böyle ilerlememeli. Çocuklarımızın hayatında söz hakkımız bile yok artık.
 • erhan demirci
  erhan demirci
  anne ve babaların çalıştığı veya çalışmak zorunda oldukları durumlarda üstüne birde çocuga bakacak kimsesi yok ise ve bu pandemi koşullarında eba veya daha başka ortamlar ile bu çocukların eğitim hayatlarını hiç düşündünüz mü lütfen empati yapın benim durumum bu çocugum 2014 agoustos doğumlu ben ne yapayım
 • alp barın
  ewt 72 aylık zorunlu diyorlar fakat bunlar çocuk ailelerinde söz hakkı olması gerek en azından çocuğun gelişim durumuna görede ailelerin karar vermesi gerek,ben busenede değil bidaki sene vermek istriyorum çünkü henüz gelişimini tamamlamadı zaten pandemi de var
 • Gülay Özeri
  Gülay Özeri
  Benim çocuğum yaşıtlarına göre gelişimini geç tamamladı dört ay anca gitti okula daha yeni 6yasina girdi çok saçma ben göndermek istemiyorum çocuklarımızın üzerinde söz hakkımızda mı olmayacak yetkililer düzenleme yapsın lütfen çok madur insanımız var saygılarımla duyurulur
 • Erol AKBULUT
  Erol AKBULUT
  muhtemelen küçük çocuğu olmayan insanların( karar vericilerin) koyduğu çok saçma bir uygulama. Mevzubahis insan sa eğer bu kadar basit bir şekilde kestirip atılmamalı. en az 84 aya kadar olan çocuklar ailenin de fikri alınarak kayıt yaptırmalı. Ailenin fikri alınmıyorsa bari bilim kurulu üyelerinin fikri sorulmalı siyasilerin değil!