Adrese Dayalı Lise Sorgulama 2020 Evime En Yakın Lise Hangisi?16 Temmuz

2020 lise tercihleri başladı. Yerel yerleştirme tercihi yapacak öğrenciler evime en yakın lise hangisi? sorusunu soruyor. 2020 Adrese dayalı lise sorgulama yaparak adrese göre okul listesine ulaşabilirsiniz.

MEB lgs sınav sonuçlarını bugün açıkladı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte lise tercihleri de başladı. Öğrenciler lise tercihlerini 20-29 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapacak. Sınava giren girmeyen herkes yerel yerleştirme tercihi yapacak. Yani tüm öğrenciler adrese dayalı lise tercihi yapmak zorunda. Peki evime en yakın lise hangisi? Yerel yerleştirmede yani adrese dayalı lise tercihinde hangi liseleri yapabilirim? İşte adrese dayalı lise sorgulama ekranı…

2020 Adrese Dayalı Lise Sorgulama e-okul.meb.gov.tr

Yukarıdaki bağlantıyı tıkladığınızda adresinize en yakın yerel yerleştirme tercihi yapabileceğiniz sınavsız öğrenci alan liseleri görebilirsiniz.

Adrese Dayalı Lise Sorgulama 2020 Evime En Yakın Lise Hangisi?

Adresinize en yakın lise hangisi yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi Öğrenci T.C. Kimlik No, Okul Numarası, İl, İlçe bilgilerini girdiğinizde LİSTELE butonuna basarak 2020 Yerel Yerleştirme Tercih Listesine erişebilirsiniz.

Listelediğiniz liseler sayfanın alt kısmında görünecek. İstediğiniz okulu tercih edebilirsiniz.

lise tercihleri 2020

Peki 2020 Lise Tercihlerinde Kaç Lise Tercih Edilecek?

Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en
fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 (yirmi)
okul tercihinde bulunabilecektir.

Yerel Yerleştirme Nedir?

Yerel yerleştirme, okulların türü, kontenjanı ve bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacaktır.

Öğrencilerin sınavsız lise tercihine yerel yerleştirme denir. Yani LGS puanı ile liselere yerleşemeyen öğrenciler diploma puanı ile adresine en yakın liselere yerleşecekler.

Adrese dayalı okul listeleme, adrese dayalı lise sorgulama işlemi e-okul.meb.gov.tr sitesi üzerinden yapılacak. Öğrenciler, LGS tercihleri kapsamında tercih edebileceği liseleri e okul üzerinden görebilecekler.

Lise Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Öğrenciler 20-29 Temmuz tarihlerinde hangi liseye gitmek istiyorlarsa eokul üzerinden tercih yapacaklar. Tercih sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacak.

2020 adrese dayalı liseler, adrese göre lise sorgulama hakkında düşüncelerinizi, yaşadığınız problemleri yorum bölümünden yazabilisiniz.

Yorumlar (0)