LGS Tercih Sonuçları 20239 Temmuz

2023 LGS tercih sonuçları sonuc.meb.gov.tr sitesinde 24 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak. Öğrenciler hangi liseyi kazandığını, hangi liseye kayıt olacağını aşağıdaki linkten öğrenebilirler. İşte 2023 lgs tercih, lgs yerleştirme sonuçları…

LGS Tercih işlemleri 3-19 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapacak. Peki LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrenciler hangi liseyi kazandığını nasıl öğrenecek? İşte 2023 LGS tercih sonuçlarınızı öğreneceğiniz site…

2023 LGS Tercih Sonuçları sonuc.meb.gov.tr

2023 LGS Tercih Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS tercih sonuçları24 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak. Aynı anda MEB boş kalan kontenjanları da açıklayacak.

Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme işlemleri yapılacak. Öğrenciler boş kontenjanlar için 2 kez nakil başvurusu yapabilecek.

2023 lgs tercih

2023 LGS Nakil Başvuru ve Sonuç Tarihleri

  • 24-28 Temmuz 2023 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  • 31 Temmuz 2023 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
  • 31 Ağustos – 4 Temmuz 2023 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  • 7 Ağustos 2023 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

Hiç bir okula yerleşemeyen öğrenciler için ise

8-16 Ağustos 2023 Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen
öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvuruları alınacak ve bu başvuru sonuçları ise 18 Ağustos 2023 tarihinde açıklanacak.

Hangi Liseyi Kazandım 2023

LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS puanı ile yada yerel yerleştirme ile yani diploma puanı işle tercihler 3-19 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılacak. Tüm öğrenciler sınava girmiş olsa bile sınavsız tercih de yapacak. Öğrenciler Yerel Yerleştirmede adresine göre hangi okula çıktığını eokul üzerinden sorgulayabilecek. Tercihi yapmadan önce aşağıdaki bağlantıdan adresinize göre hangi liseyi tercih edebiliyorsunuz bakabilirsiniz.

Yukarıdaki bağlantıyı tıklayıp T.C. Kimlik No ve Okul numaranızı girdiğinizde adresinize göre kayıt bölgenizdeki seçebileceğiniz liseleri görebilirsiniz. Bu liselerde istediğiniz liseleri tercih yapabilirsiniz.

Yerel yerleştirme, okulların türü, kontenjanı ve bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacaktır.

Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 (yirmi) okul tercihinde bulunabilecektir.

2023 lgs tercih ve yerleştirme sonuçları 24 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak ve öğrenciler hangi liseyi kazandığını bu tarihte öğrenebilecek. Daha sonra nakil işlemleri devam edecek.

LGS tercih sonuçları sonuc.meb.gov.tr sitesinde açıklanacak. 24 Temmuz 2023 tarihinde öğrenciler sonuçlarını öğrenebilecekler.

Yorumlar (5)

Tüm Yorumlar