LGS Tercih Sonuçları 20204 Ağustos

2020 LGS tercih sonuçları sonuc.meb.gov.tr sitesinde 10 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacak. Öğrenciler hangi liseyi kazandığını, hangi liseye kayıt olacağını aşağıdaki linkten öğrenebilirler. İşte 2020 lgs tercih, lgs yerleştirme sonuçları…

LGS Tercih işlemleri 20-29 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapacak. Peki LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrenciler hangi liseyi kazandığını nasıl öğrenecek? İşte 2020 LGS tercih sonuçlarınızı öğreneceğiniz site…

2020 LGS Tercih Sonuçları sonuc.meb.gov.tr

2020 LGS Tercih Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS tercih sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacak. Aynı anda MEB boş kalan kontenjanları da açıklayacak.

Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme işlemleri yapılacak. Öğrenciler boş kontenjanlar için 2 kez nakil başvurusu yapabilecek.

2020 LGS Nakil Başvuru ve Sonuç Tarihleri

  • 10-14 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  • 17 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
  • 17-21 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  • 24 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

Hiç bir okula yerleşemeyen öğrenciler için ise

24-26 Ağustos 2020 Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen
öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvuruları alınacak ve bu başvuru sonuçları ise 28 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacak.

Hangi Liseyi Kazandım 2020

LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS puanı ile yada yerel yerleştirme ile yani diploma puanı işle tercihler 20-29 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak. Tüm öğrenciler sınava girmiş olsa bile sınavsız tercih de yapacak. Öğrenciler Yerel Yerleştirmede adresine göre hangi okula çıktığını eokul üzerinden sorgulayabilecek. Tercihi yapmadan önce aşağıdaki bağlantıdan adresinize göre hangi liseyi tercih edebiliyorsunuz bakabilirsiniz.

Yukarıdaki bağlantıyı tıklayıp T.C. Kimlik No ve Okul numaranızı girdiğinizde adresinize göre kayıt bölgenizdeki seçebileceğiniz liseleri görebilirsiniz. Bu liselerde istediğiniz liseleri tercih yapabilirsiniz.

Yerel yerleştirme, okulların türü, kontenjanı ve bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamdevamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacaktır.

Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en
fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 (yirmi)
okul tercihinde bulunabilecektir.

2020 lgs tercih ve yerleştirme sonuçları 10 ağustos 2020 tarihinde açıklanacak ve öğrenciler hangi liseyi kazandığını bu tarihte öğrenebilecek. Daha sonra nakil işlemleri devam edecek.

LGS tercih sonuçları sonuc.meb.gov.tr sitesinde açıklanacak. 10 Ağustos 2020 tarihinde öğrenciler sonuçlarını öğrenebilecekler.

Yorumlar (5)

Tüm Yorumlar