Hangi Liseye Gideceğim 202016 Temmuz

2020 Hangi liseyi kazandım, hangi liseye gideceğim 2020. LGS sonrası öğrenciler lise tercihlerini yapacaklar. Lise tercihlerinde hem LGS puanı ile hem de yerel yerleştirme ile yani sınavsız tercih yapılacak. İşte detaylar…

20 Haziran 2020 tarihinde yapılan LGS’nin sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklandı. Şimdi öğrenciler hem LGS puanı ile hem de yerel yerleştirme tercihleri yapacaklar. LGS tercihleri 20-29 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak. LGS tercihlerinin açıklanması ile öğrenciler hangi liseyi kazandığını, hangi liseye gideceğini öğrenecek. İşte LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı site ve lgs yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih…

Hangi liseyi kazandım

2020 Hangi Liseyi Kazandım, Tercih Sonuçları

2020 Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Lise tercihleri LGS sınav sonuçlarını açıklanmasının ardından başlayacak. ) Sınava giren ve Merkezi Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır. Yani öncelikli olarak sınavsız okullardan tercih yapılacak.

LGS’ye giren öğrenciler Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir.
LGS’ye girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

Yerel Yerleştirme Tercihi: Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

Merkezî Sınav Puanı ile Tercih: Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercih edilecek.

Pansiyonlu Okullar tercihi: Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul tercih edilebilecek.

Kısaca özetlemek gerekirse LGS’ye girmeyen öğrenci en fazla 5 okul, LGS’ye giren öğrenci ise en fazla 15 okul tercihi yapabilecek.

Hangi Liseye Gideceğim 2020 Hangi Liseyi Kazandım?

Hangi liseyi kazandığınızı tercihleri Ağustos ayında açıklanacak. 2020 LGS tercih kılavuzu henüz yayımlanmadığı için kesin tarihi bilmiyoruz. İlerleyen günlerde kılavuz yayımlandıktan sonra lise tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi öğreneceğiz.

Lise Tercih Sonuçları 2020

Lise tercih sonuçları sonuc.meb.gov.tr sitesinden öğrenilebilecek.

LGS tercih sonuçları 10 ağustos 2020 tarihinde açıklanacak.

LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından nakil başvuruları başlayacak. Boş kontenjanlara öğrenciler tercihte bulunabilecek.

Hangi liseyi kazandım, hangi liseye gideceğim sorusunun cevabını eylül ayına kadar öğrenmiş olacaksınız.

İstanbul Lise Taban Puanları için,

Yorumlar (1)