DYK Kurs Başvurusu (e-kurs.meb.gov.tr) 202322 Ağustos

E-Kurs başvuru, Destekleme ve Yetiştirme Kurs Başvurusu e-kurs.meb.gov.tr adresi üzerinden yapılacak. 2023 2024 Eğitim Öğretim yılı DYK kurs başvuruları başladı. İşte kurs başvuru ekranı…

2023-2024 Eğitim Öğretim yılı içi MEB DYK kılavuzunu yayımladı. Kılavuza göre bu sene ortaokullarda sadece 8. sınıflar kursa başvuru yapabilecek. Liselerde ise 11 ve 12. sınıflar kurs başvurusu yapabilecek. İşte tüm detaylar ve kurs başvuru ekranı..

DYK KURS BAŞVURU TARİHLERİ

dyk kurs başvuru tarihleri e-kurs.meb.gov.tr

DYK öğrenci kurs başvuruları: 24-28 Ağustos 2023
DYK öğretmen kurs başvuruları: 24-28 Ağustos 2023

8. sınıf öğrencileri 2023-24 eğitim öğretim yılı için kurs başvurularını 24 Ağustos ile 28 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek. En fazla 6 ders seçebilecekler.

e kurs başvuru e-kurs.meb.gov.tr

E-KURS DYK KURS BAŞVURUSU YAP

E-Kurs başvuru yapmak için e-kurs.meb.gov.tr sitesine girdikten sonra, sitenin üst menüsünde bulunan ÖĞRENCİ BAŞVURUSU butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza gelen pencereden eğer örgün öğretim öğrencisi iseniz (8 veya 11,12) E-Okul Öğrenci Başvurusu , eğer açık öğretim öğrencisi iseniz Açık Lise Öğrenci Başvurusu, eğer mezun durumdaysanız Mezun Öğrenci Başvurusu, menülerini kullanınız.

1- E-Okul Öğrenci Başvurusu (DYK e-kurs.meb.gov.tr)

Eğer örgün eğitim veren bir kurumda öğrenciyseniz yani 8. sınıf, 11.sınıf veya 12. sınıf öğrencisi iseniz E-Okul Öğrenci Başvurusu butonu ile DYK kurs başvurusu yapabilirsiniz.

E-Okul Öğrenci Başvurusu butonuna tıkladığınızda, Sizden Öğrenci T.C. Kimlik No ve Öğrenci Okul Numarası ve Nüfus Cüzdanı Seri No isteyecek. Bu bilgileri doğru bir şekilde girip GİRİŞ YAP butonuna tıklıyoruz.

2- Açık Lise Öğrenci Başvurusu

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de DYK kurs başvurusunda bulunabilecek. e-kur.meb.gov.tr sitesinden Öğrenci başvuru ekranını tıkladığınızda Açık Lise Öğrenci Başvurusu tıklıyoruz ve açılan ekrandan T.C. Kimlik No ve Açık Öğretim Lisesi şifrenizi girip başvuru yapabilirsiniz.

3- Mezun Öğrenci Başvurusu

Mezun öğrenciler E-Kurs DYK başvurusu için T.C. Kimlik No ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirler.

DYK KURS BAŞVURU ŞARTLARI

  • 8 ve 11 nci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler en fazla 6 ders, 12 nci sınıf, örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ise en fazla 8 ders seçebilirler.
DYK KURS
DYK hangi derslerden kurs açılacak
  • Kurslara; resmî ve özel örgün eğitim kurumları kapsamındaki Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen öğrenciler dâhil ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler ile genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri, özel eğitim meslek okulu ile özel eğitim meslek okulu programının uygulandığı özel eğitim sınıfı öğrencilerinden; 8, 11 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ve örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir.
  • Ayrıca uluslararası Anadolu imam hatip liseleri ve uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 9 uncu sınıfında öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler yabancılara Türkçe öğretimi kapsamında Türkçe dersinden ihtiyaç doğrultusunda belirlenen tarihler arasında başvuru yapabilirler.
  • Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden başvuru yapabilir.
  • Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler ve açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile kurs başvurusu yapar.
  • Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden tercihte bulunarak başvuru yapar.

Yorumlar (0)