Hemşire Nasıl Olunur? Hemşire Olmak için Hangi Okul Okumalıyım?6 Temmuz

Hemşire olmak isteyen öğrenciler için araştırdık “Hemşire nasıl olunur, hangi okula gitmeniz gerekiyor, neler yapmanız gerekli?” Hemşirelik ile ilgili sorulan soruların cevabı yazımızın devamında…

hemşire olmak için hangi okula gitmeliyim

Hemşirelik Nedir?

Hemşirelik, mesleki eğitim almış, tabip, laborant, hasta bakıcı gibi sağlık personelleriyle iş birliği yaparak hastanın tedavisini sağlayan sağlık çalışanıdır.

Hemşire Olmak İçin Hangi Okula Gitmeliyim?

Hemşirelik eğitimi, lisans düzeyinde 4 yıldır. Lisans mezunu hemşireler meslekleriyle ilgili Lisansüstü eğitim aldıktan sonra ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edildikten sonra Uzman Hemşire olarak görev yaparlar.

Sağlık Meslek Lisesinden Mezun Olmak Yeterli mi?

Hemşire olmak için hangi liseyi bitirmeliyim? Sağlık Meslek Lisesinden mezun olursam hemşire olur muyum? Sağlık Meslek Lisesi Mezunu Hemşire olmak için ne yapmalı?

Sağlık meslek liselerinin hemşirelik alanlarından mezun olanlar Hemşire Yardımcısı olarak görev yaparlar.

Bildiğiniz gibi daha önce Sağlık Meslek Lisesinden mezun olanlar hemşire olarak görev yapıyordu fakat artık hemşire olabilmek için Üniversitede hemşirelik bölümü okumanız gerekiyor. Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan öğrenciler Hemşire Yardımcısı oluyor. 2014 yılında yapılan düzenleme ile artık hemşirelik eğitim 4 yıllık üniversite eğitime geçmiştir.

Açık Öğretim Lisesi Okuyorum Nasıl Hemşire Olurum?

Açık Lise yani Açık Öğretim Lisesi okuyan öğrencilerden hemşire olmak isteyen varsa diğer öğrenciler gibi Üniversite sınavına girmesi gerekiyor ve sınavda aldığı puan ile Hemşirelik bölümünü seçmesi gerekiyor. Yani açık liseden mezun olarak hemşire olabilirsiniz.

Hemşire Olmak İçin Hangi Liseye Gitmeliyim?

Hemşire olmak için eskiden Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmanız gerekiyordu fakat artık Üniversite okumanız gerektiği için lise seçiminde her hangi bir kısıtlama yoktur. Anadolu Lisesine gidip Üniversite sınavında Hemşirelik bölümünü kazanmanız mümkün fakat eğer hemşire olmaya kesin olarak karar verdiyseniz Sağlık Meslek Lisesi okuyarak mesleğe erkenden başlayabilirsiniz.

Hemşirelik 2 Yıllık mı 4 Yıllık mı?

Hemşirelik bölümü 4 yıllıktır. 2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır.

Hemşirelik Puanları

En düşük hemşirelik puanı 291,85 en yüksek hemşirelik puanı ise 381,95 dir.

Hemşire nasıl olunur, hemşire olmak için ne yapmanız gerekiyor sorularını cevabı Üniversite sınavından başarılı olarak 4 yıllık Hemşirelik bölümünü okumanız gerekiyor.

Hemşirelik bölümü ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.


Yorumlar (0)