Işık Kirliliğinin Nedenleri23 Mart

4. Sınıf Fen dersinde Işık Kirliliğinin Nedenleri konusu hakkında bilgi arayan öğrenciler için ışık kirliliği nedenleri ve ışık kirliliğinin sonuçları hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında.

Işık kirliliği nedir? Işık kirliliği nedenleri nelerdir? Işık kirliliğinin sonuçları nelerdir?

Işık Kirliliği Nedir?

Işık günlük yaşamımızda hayatımızı kolaylaştıran bir araç olsa da fazla kullanılması faydasından çok zarara yol açmaktadır. Yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasına ışık kirliği denir. Işık kirliliği, uzman olmayanlar tarafından yapılan park, bahçe, çevre ve sokak aydınlatmalarıdır.

Işık Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir?

  • Yol, cadde ve sokakların yanlış aydınlatılması
  • Park, bahçe ve spor alanlarının aydınlatmaları
  • Turistik tesislerin, binaların dış cephe aydınlatmaları
  • Reklam panoları
  • Güvenlik amacıyla aydınlatma
  • Evlerden, binalardan taşan ışıklar

Yukarıdaki görsel ışık kirliliğini gözler önüne sermektedir. Şehir içi aydınlatmaları nedeni ile gökyüzündeki yıldızlar görünmezken kırsal bölgelerde ışık kirliliğinin olmadığı için gökyüzü ve yıldızlar daha net görünmektedir.

Işık Kirliliğinin Sonuçları

Işık kirliliğinin sonuçlarını madde madde yazmak gerekirse;

  • Fazla masraf, israf ve yüksek maliyet: Gereğinden fazla ışık aydınlatması nedeni ile fazla tüketim yapıldığından yüksek bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Gereğinden fazla ışık kullanmak gereğinden fazla para harcamak anlamına gelir
  • Doğal hayata zararları: Doğadaki diğer canlılar da ışık kirliliğinin doğurduğu sonuçlardan etkilenir. Doğal ışık kaynaklarını takip etmesi gereken bir çok canlı yapay ışık kaynakları nedeni ile rotaları şaşırabilir yada bu ışık kaynakları nedeni ile zara görebilir.
  • Işık kirliliğinin ortaya çıkması ile kültürel anlamda da bir çok değişim yaşanmıştır. bir çok insan fazla ışık kaynağı nedeni ile gece evlerinde rahatsız olabilmektedir.

Işık Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Işık kirliliğinin önlenmesi için yaşam alanlarında gereğinden fazla kullanılan ışık kaynaklarını azaltmamız gerekmektedir. Ayrıca sokak ve parklardaki aydınlatma hatalarının giderilerek doğru aydınlatma sistemleri yapılmalıdır. Teknolojinin gelişmesi ile kullanılan ışıkların gerektiğinde yanması ve sönmesi sağlanmalı ve daha az aydınlık veren, gerekli yerlerde ışık kullanımının sağlanması ile ışık kirliliğinin önüne geçilebilir.

Kaynak için tıklayınız >

4. Sınıf tüm içerikleri için tıklayınız >

Yorumlar (0)