Liseye Gitmek Zorunlu mu 2023-202427 Haziran

Yeni eğitimi öğretim yılında ortaöğretime yani liseye başlayacak olan öğrenciler liseye gitmek zorunlu mu? sorusunu soruyor. Peki 2023-2024 liseye gitmek istemeyenler ne yapacak? Lise zorunlu ise gitmemek için ne yapmak gerekiyor? İşte tüm soruların cevapları…

Öncelikle şu sorunun cevabını verelim…

Zorunlu Eğitim Kaç Yıl?

Bildiğiniz gibi zorunlu eğitim ülkemizde ilkokuldan başlıyor ve ilkokul-ortaokul ve lise olmak üzere 12 yıl zorunlu eğitim vardır. (Anasınıfı henüz zorunlu değil)

liseye gitmek zorunlu mu

Liseye Gitmek Zorunlu mu?

Yukarıda açıkladığımız gibi 12 yıllık zorunlu eğitim içersinde lise de var. Bu nedenle liseye gitmek zorunlu.

Öğrenciler ortaokul 8. sınıfta LGS yada gerçek adıyla Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava giriyor. Bu sınava girmek zorunlu değil. Sınava girip başarılı olanlar sınavla öğrenci alan okullara yerleştiriliyor. Yerleşemeyen öğrenciler ise adrese dayalı olarak en yakın liseye yerleştiriliyor. Peki LGS sonucuna göre veya adrese göre hen hangi bir liseye yerleşemeyen yada lisede okumak istemeyen öğrenciler ne yapacak?

LGS de başarısız olan ve herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler Açık Öğretim Lisesi yani AÖL’e yerleştirilecek.

Liseye gitmek istemeyen öğrenciler de AÖL’e kayıt yaptırabilirler.

Liseye gitmek zorunlu mu, liseyi bitirmek zorunlu mu sorularını soran öğrenciler için cevabımız evet lise eğitimi zorunlu fakat normal liseye gitmek istemiyorsanız açık öğretim lisesine kayıt yaptırarak daha kolay bir şekilde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Liseye Gitmeme Cezası Ne Kadar?

Liseye göndermeme cezası ne kadar, liseye gitmeme cezası var mı? İlköğretimi bitiren öğrenciler Ortaöğretim kurumlarına başlamak zorunda. Liseye devam etmemenin de tabi ki cezası var. Eğer normal bir liseye kayıt olmuşsa ve okula gönderilmiyor veya gitmiyorsa bunun için normal liseye devam etmeyen öğrenciler için günlük 15 TL ve 500 TL idari para cezası kesiliyor. Fakat açık öğretim lisesi için böyle bir zorunluluk yok. Açık Öğretim lisesinde örgün eğitim olmadığı için kayıt yenileme yapmak ve sınavlara girmek zorundasınız. Yani devamsızlık yok.

Liseye gitmek istemeyen ve açık liseye kayıt yaptırmak isteyenler Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihlerini takip etmek zorundalar. Bunun için Açık Öğretim Lisesi sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Liseye gitmek zorunlumu 2023, Liseyi bitirmek zorunlumu 2023, zorunlu eğitimi kaç yıl sorularının cevabını sizlere vermeye çalıştık. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Yorumlar (5)

Tüm Yorumlar

 • Şenay
  Cocuğum lise 2 geçti ama okula gitmek istemiyor bunun üzere bende liseden aldım çıraklık okuluna gördüm sağolsunlar benim çocuğuma iş geri buldular ama cocuk bir gün giti orayı da bıraktı şimdi ne okula nede çıraklı okuluna gitmek istiyor bu durum da ben neyapmalıyım
 • m
  açık lise okumak için 9 sınıf okumak zorunlumu
 • Samet
  Şuan 8.sınıf öğrencisiyim okumak istemiyorum neden zorluyorsunus ki bu sizi ilgilendirmez!!!!!!!
 • Enes kaan altın
  Enes kaan altın
  Ben okul okumak ıstemıyom sınavlarda girmek ıstemıyom okul okumadan ve sınavlar girmeden iş hayatına girmek istiyom girebilir miyim
 • A
  çocuklar okumasın zekası düşük olanlar okumasın yüksek olanlar okusun diye eğitimi zorlaştırdınız.Çocuk şimdi liseye gitmek istemiyor ama hala zorunlu diyorsunuz madem çocukların okumasını liseyi bitirmesini zorunlu kılıyorsunuz o zaman eğitimi kolaylaştıracaksınız.Ama yok bu kural değişmeyecek diyorsanızda liseyi bitirmeyi zorunlu yapmayacaksınız "LİSEDE ZORUNLU OKUMA KALKSIN"