LGS Sonuçları MEB.GOV.TR 20225 Haziran

2022 LGS sonuçları 30 Haziran 2022 tarihinde açıklanacak. LGS sonuçları meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr den öğrenilecek. LGS’ye giren öğrenciler MEB’in LGS sonuçlarını açıklamasını bekliyor. İşte LGS sonuçlarının açıklanacağı sayfa…

LGS sınav sonuçları 30 Haziran 2022 Perşembe günü açıklanacak…

5 Haziran 2022 tarihinde yapılan LGS sonuçları 30 Haziran 2022 tarihinde MEB sitesinden açıklanması bekleniyor. Peki öğrenciler lgs sınav sonucunu hangi sayfadan öğrenecek? Aşağıdaki bağlantıdan lgs sonucunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

2022 LGS Sonuçları sonuc.meb.gov.tr

2022 LGS Sonuçları Ne zaman Açıklanacak?

2022 LGS sonuçlarım MEB kılavuzunda 30 Haziran 2022 tarihinde açıklanacağı belirtilmişti. 30 Haziran 2022 tarihinde öğrenciler MEB GOV TR sitesinden lgs sonucunu öğrenebilecek.

LGS Tercih Kılavuzu

LGS Tercih kılavuzu için tıklayınız >

MEB’in LGS sonuçlarını açıklamasının ardından LGS tercih kılavuzunu yayımlayacak ve öğrenciler lise tercih maratonuna başlayacaklar. Öğrenciler lgs puanı ve adrese dayalı lise tercihinde bulunacaklar.

LGS’ye Giren Öğrenciler Kaç Tercih Yapacak?

LGS’ye giren öğrenciler;

  • Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 okul tercih edebilir.
    Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir.
  • Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercih edebilir.
  • Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul tercih edebilir.

LGS’ye girmeyen öğrenciler;

  • Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 okul tercih edebilir.
    Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

LGS tercihleri ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız >

LGS Tercih Sonuçları

Ortaokul 8. sınıf öğrencileri liselere giriş sınavı olan LGS’ye 5 Haziran 2022 tarihinde girecekler. LGS sınav sonuçlarının Temmuz 2022 tarihinde açıklanması ile birlikte öğrenciler tercih kılavuzunda belirtilen kriterlere göre tercih yapacak. LGS tercih sonuçları da meb.gov.tr sitesinden açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt süreci başlayacak. Fakat lgs tercihlerinde nakiller de yapılabilecek. LGS nakil süreci eylül ayına kadar devam edecek. LGS tercih işlemleri ve lgs tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih lgs kılavuzu yayımlandıktan sonra öğrenilecek.

Yorumlar (1)

Tüm Yorumlar