BURSLULUK SINAVI PUAN HESAPLAMA 202314 Mayıs

2023 İOKBS yani MEB Bursluluk sınavı için 5. 6. 7. 8. Hazırlık, 9. 10. ve 11. sınıf bursluluk sınavı puanı hesaplama uygulaması. 2023 BURSLULUK SINAVI PUAN HESAPLAMA MEB geçmiş sınavlarına uygun olarak hazırlanmıştır.

Bursluluk Sınavı tahmini puanınızı hesaplamak için öncelikle sınıf seviyenizi seçiniz. Sınıf seviyesinden sonra sınavda yaptığınız doğru ve yanlışları hesaplama aracına giriniz. iokbs Hesapla butonuna tıklayarak puanınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

2023 İOKBS PUANI HESAPLAMA ARACI

İOKBS NEDİR?

Eski adıyla PYBS(Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı) yeni adıyla İOKBS(İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı) MEB tarafından yapılan bursluluk sınavıdır.

İOKBS’ye İlköğretim öğrencilerinden 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile Ortaöğretim öğrencilerinden Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrenciler girebilir. İlkokul öğrencileri MEB bursluluk sınavına giremezler.

İOKBS NE ZAMAN?

MEB bursluluk sınavı olan İOKBS(PYBS) 3 Eylül 2023 tarihinde yapılacak.

Bursluluk Sınavında Kaç Soru Var?

İOKBS bursluluk sınavında tüm öğrencilere 100 soru soruluyor. İOKBS soru dağılımına baktığımızda ise tüm sınıflara,
Türkçe testinde 25
Matematik testinde 25
Fen Bilimleri testinde 25
Sosyal Bilimler testinde 25 (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları Sosyal Bilgiler testinde yer almaktadır.) soru sorulmaktadır.

Bursluluk sınavında 5. 6. 7. ve 8. sınıflar farklı soruları çözerken lise kademesi aynı soruları çözecektir.

BURS KAZANMAK İÇİN KAÇ PUAN LAZIM?

PYBS Kazanmak için her yıl belirlenen kontenjanlara göre barajı aşmanız gerekiyor. İOKBS taban puanlar her yıl değişiyor fakat genelde birbirine yakın oluyor. Yani 2019 İOKBS taban puanlarına yakın puanlar olacaktır. 2023 İOKBS kazanmak için kaç puan gerekir merak edenler 2023 İOKBS taban puanlarını incelemeleri gerekiyor. İOKBS bursluluk sınavı kontenjanlarına baktığımızda Diğer Çocuk Kontenjanı, Öğretmen Çocuğu Kontenjanı, Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler ve Oturduğu Yerde Okul Yok Kontenjanı seçenekleri yer alıyor. Bu kontenjanların sınav kazanmak için gerekli taban puanlar farklıdır.

pybs kazanmak için kaç net gerekir

2023 bursluluk sınavı kazanmak için kaç net gerekir merak edenler için örnek sınav sonucu görselini inceleyebilirsiniz. Görselde gördüğünüz gibi 100 soruda 78 net yapan öğrenci kazanamazken 89 net yapan öğrenci sınavı kazanmış. Tabi bu her yıl aynı netle sınavı kazanacağınız anlamına gelmez. Her yıl İOKBS puanları ve baraj değişiyor. Ama ortalama 90-91 netle kazanmanız mümkün.

Bursluluk sınavını kazanmak için kaç yanlış gerekir 2023 Bursluluk sınavında 80 net kaç puan, 90 net kaç puan, 95 net kaç puan

Yorumlar (5)

Tüm Yorumlar

 • cemal
  bursluluk sınavını kazanmak için kaç puan lazım ben 430 puan hesapladım. kazanır mıyım?
 • cemal
  yardımcı olun kazanır mıyım?
 • Pybs hazırlanan ögrenci
  Pybs hazırlanan ögrenci
  cemal/kardeşim bu sitedeki hesaplama şeyi doğru değil daha doğrusu şöyle diyeyim 2020 taban puanları belli değil yani açıklanmadı internetteki puan hesaplama dır taban puanları dır bunlar yalan l bb
 • Orhan
  Oğlum 8. Sınıftı 461 puan aldı kazanamadınız diye yazıyor.Neden acaba.