Devlet Anaokulu-Anasınıfı Ücretleri 2023-202429 Haziran

2023-2024 okulöncesi kayıt ücretleri belli oldu. Bu sene anaokulu veya anasınıfına kayıt olacak öğrencilerin kayıt ücretleri açıklandı. Devlet anaokulu-anasınıfı kayıt ücreti ne kadar, anaokulu fiyatları kaç tl? İşte 2023 2024 anaokulu ve anasınıfı kayıt ücretleri.

Devlet Anaokuluna veya anasınıfına çocuğunu kaydettirecek olan veliler 2023 2024 yılı anaokulu fiyatlarını merak ediyordu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde İstanbul için geçerli anaokulu ve anasınıfı fiyatlarını açıkladı. Yemekli ve Yemeksiz anaokulu-anasınıfı ücretleri aşağıdaki gibidir.

Devlet Anaokulu-Anasınıfı Ücretleri 2022-2023

2023-2024 Anaokulu Anasınıfı Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Devlet anaokulu kayıt ücretleri her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir. 2023 2024 Eğitim Öğretim yılı Anaokulu fiyatları yani kayıt ücretleri şu şekilde;

NOT: 2023 yılı için kayıt ücreti henüz netleşmedi. Aşağıdaki rakamlar geçen yılın ücretleridir.

İlkokul Ortaokul Lise ve dengi okullarda Bulunan Ana SınıflarıTaban ÜcretiTavan Ücreti
Yemeksiz veya evden beslenme getirerek0,00-TL100,00-TL
   
Bağımsız Ana OkullarTaban ÜcretiTavan Ücret
3-4 Yaş Sabah/İkindi kahvaltısı dahil0,00-TL250,00-TL
5 Yaş Sabah/İkindi kahvaltısı dahil0,00-TL190,00-TL
Yemeksiz veya evden beslenme  getirerek0,00-TL100,00-TL

2023 2024 Eğitim Öğretim yılında önceki yıllarda olduğu gibi anaokulu ve anasınıfı kayıtlarında komisyonun belirlediği tavan ücret geçerli olacak. Kayıt ücretleri aylık olarak ödenecek. Yani kayıt yaptırdıktan sonra her ay düzenli olarak anaokulu-anasınıfı aidatını ödemek zorundasınız.

Devlet Anaokulları-Anasınıfları Ücretsiz mi?

Devlet anaokulları ücretsiz değil. Anaokulları henüz zorunlu eğitim içerisinde olmadığı için anaokulu ve anasınıfı kayıt ücreti alınıyor. Ödemeler aylık olarak alınır.

Peki anaokulu ve anasınıfına göndermek istediği halde maddi durumu olmayan veliler ne yapacak? Ücretsiz kayıt yapılır mı?

Maddi durumu olmayan veliler okul müdürlüğü ile görüşerek durumlarını ifade ederlerse her okul için ayrılmış kontenjandan yararlanabilirler. Devlet anaokullarında durumu iyi olmayan aileler için ücretsiz anaokulu kaydı kontenjanı ayrılır. Bu kontenjandan maddi durumu olmayan veliler yararlanabilir. Eğer bu konuda sorun yaşanırsa durumunuzu Kaymakamlık aracılığı ile çözebilirsiniz.

Anaokulu Kayıtlarında Bağış Zorunlu mu?

Devlet anaokulu ve anasınıfı kayıtlarında her yıl sorulan bir soru, anaokulu kayıtlarında bağış alınıyor mu? Bağış vermek zorunlu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce de bir çok kez bu konuyla ilgili açıklama yapsa da bir çok okulda kayıtlarda okul aile birliğine bağış yapılması isteniyor. Bu konuda veliler de çok zor durumda kalıyor. Fakat şu da bir gerçek ki okulların maddi sorunlar yaşamaması için okul aile birliğine bağış yapılması gerekiyor. Fakat bağışlar zorunlu değildir. Veliler kendi isteklerine göre ve maddi durumlarına göre okul aile birliğine bağış yapabilir. Bu bağışlar okulların temizliği için kullanılıyor. Zorunlu bağış isteyen okul müdürlüklerini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirebilirsiniz.

2023 2024 Anaokulu Anasınıfı Kayıt Yaşı

Bu sene yani 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı için anaokulu-anasınıfı kayıt yaşı listesi aşağıdaki gibidir.

2023 2024 kayıt yaşı tablosu 1. sınıf

Devlet anaokulu-anasınıfı ücretleri , anaokulu fiyatları 2023 2024 hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Sizce anaokulu ücretli mi olmalı ücretsiz mi?

Yorumlar (66)

Tüm Yorumlar

 • Barış
  Benim ikiz çocuğum var ikisini anaokuluna yazdirmak için başvurdum iki çocuğuma 1.100 tl ücret istediler benim vericek durumum yok . Şimdi durumun yok diye çocuklarımi okula gonderemiycekmiyim. Bence devlet okullarına bu kadar ücret istemeleri saçma..
 • Esra
  Ben anlamıyorum hem bağış diyorlar hem kayıt için git bankaya 500 liranı yatır çocunu kayıt edelim diyorlar yok böyle Bi şey bağişsa ben bunu aydan aya ödemek varken niye kayıt yaptırırken 500 lira ödemek zorundayım bide dekontunu al gel bu ne ya resmen sogun tabbiiki aidatsa veririz ama bu aydan aya olur benim bildiğim para kolay kazanılmıyor.
 • Ahmet aksoy
  Ahmet aksoy
  Hereke Kisladuzu ilk ogretim okulu ana okuluna kizimizi 2. Donem kayıt yaptirdik 350 tl istiyorlar bu pandemi zamaninda anlamsiz geldi bana zaten kizimizin butun kirtasiye masraflarini aldirdilar yani yemek icmek yok neden bu para anlamadim.
 • Sultan
  Merhabalar Ankara Keçiören gümüş dere ana okulu 350 TL aile birliği ne bağış istedi sizce normal mi 170 aydat 50 yemek 550 de aylık ücret bilgi verirseniz sevinirim
 • Neslihan
  Ucretsiz olmali 2 cocugum var hangisini parayla gonderebilirim zaten zor geciniyoruz pandemiden dolayi
 • Burak
  Tabikide ücretsiz olmalı her cocugun okumaya hakki var durumu olmayanlar ne yapsın okula gitmesin mi 😔cocugunu gondermek isteyipte gonderemeyen biir cok insan var.
 • Semine
  Bence kesinlikle ücretsiz olmalı durumu olmayanlar için.
 • Ferhundeh
  Ödeyecek durumu olmayanlar için değil, tüm T.C üzerinde yaşayan insanların çocukları için devlet okulu ücretsiz olmalı.
 • Gamze
  Bence ücretsiz olmalı çevremde çok aile çocuklarını göndermek istiyor ama durumları olmadıgı için göndermiyor sonuçta devlet okullu neden ücretli anlamıyorum bizler anne olarak çocugumu sokakta oynayıp ahlaksız yetişmesin okulla gittimi bişey ler ögrensın dıye yolluyoruz ama herşeyı paraya döküyorlar ne mağdur insanlar var yollamak istıyor çocugunu burası bir devlet okuluysa ücretsiz olmalı biz çocugumu zu kreşe veye özel okulla göndermiyoruz adı üstü nedir devlet okulu ama gel görkü devlet okuluda artık çok masraflı ve herşeyı paraya döküyorsunuz
 • Güldane Gençer
  Güldane Gençer
  Tabiki ücretsiz olması gerek imkanım yok ne yapayım çocuğum aktivite oyun öndestek almasınmı bizim zamanımızda ücretsiz okullar şimdi paran varsa okusun paran yoksa okumasın öğlemi birde devlet okulu sacmalamışlar iyice
 • Zehra
  Devlet anaokulu ise ücretsiz olması gerekir yoksa o okulun başındaki devlet ibaresini kaldırıp sadece anaokulu yazsınlar sadece yemek parası ve aidat isteseler anlarim kayıt parası nedir bağış parası nedendir benim çocuğumun temizlik malzemesini okulun tadilatını da karşılamıyor sa bu devlet okadar vergiyi neden ödüyoruz
 • BARIŞ
  BENİM ÇOCUGUMA 750TL İSTEDİLER KAFAYI YEDIM BU NEDIR ARKADAŞ,, DEVLET OKULU ANASINIFI
 • BARIŞ
  Kemal Atatürk İ.Ö.Okulu Çankaya/ANKARA BENİM ÇOCUGUMA 750TL İSTEDİLER KAFAYI YEDIM BU NEDIR ARKADAŞ,, DEVLET OKULU ANASINIFI 08.07.2021
 • Fahrettin kaça
  Fahrettin kaça
  Ûcretsiz olmalı parası olanlar İYi olmayanlar nadir kalıyor
 • Serdar
  Dönem başına 615 TL para istediler, ayriyeten her ay 170 TL ödeme. Şaşırmamak elde değil, devlet niye var. Eğitim her çocuğun hakkı ve ücretsiz olmalı. Sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir.
 • sadık
  Bu pandemi döneminde devle okullarının paralı olması çok saçma
 • Seher
  Kesinlikle ücretsiz olmalı durumu olmayanlar nasıl göndersin. Benimde çocuğum gitmek istiyor sırf ücreti ödeyecek durumum olmadığı icin gönderemiyorum. 150 TL temizlik parasida istiyorlar 400 TL yatir dekont getir diyorlar. Olmayınca nerden yatrcaz. Durumu iyi olanın çocuğu gitsin olmayan kalsın hakksizlik değil mi bu ?
 • Mesut uzunboy
  Mesut uzunboy
  Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de eğitim ücretsiz olmalıdır. Bağış temizlik sarf malzeme adı altında paralar isteniyor
 • bahattin
  Sizlerin yukarıya yazdığınız fiyatlar tamam ama okulların ne kadar istediğinden haberiniz var mı ? 495 lira istiyor , onun yanında 1 adet çamaşır suyu 1 adet yüzey temizleyici kolan ya 2 adet A4 kağıdı falan, yukarıda söylemişsiniz zorunlu değil diye ama bunları okullar zorunlu kılıyor haberiniz var mı ? yoksa kayıt yapmayız diyorlar. Okullarınıza bence bunu bildirin ne alıyorlar nereye harcıyorlar , birde devlet okulu burası özel okula göndermiyoruz. Parası olan zaten özel okula gönderir, bizim gibiler devlet okullarını tercih ederler durumlarından dolayı.
 • Hülya tok
  Siz yayınlayın bilgilendirin okul müdürleri bildiğini yapıyor kayit ucreti adı altında tonla para alıyorlar verme taraftarı olmayınca da işletmeci edasiyla isteğe bağlı özel okul gibi düşün pahalı geliyorsa kayit yaptırma diyorlar bursa yıldırıma bağlı millet mahallesi ilkokulu müdürü aynen bunları söyledi temizlik görevlisinin maaşını odeyecekmis
 • Erkan
  Esenler kazimkarabekir ilk ogretim okulunda 1080 lira aidat istediler bu makulmudur sizce ne yapmam gerekiyor ogrenmek istiyirum
 • Serap Özkan
  Serap Özkan
  Bugün anaokuluna kayıt için gittim kızım 2017 2 mart doğumlu 4 yaş gurubu.800 tl on kayıt aylık aydat 375 kırtasiye masrafı hariç.Mudur böyle söyledi. Şok oldum özel okula yolluyorum sanki bu nasıl devlet okulu aklım almıyor. Eşim inşaat işçisi ben zaten aylık 1000 lira kira veriyorum geriye birşey kalmıyor iki çocuk aynı anda okula nasıl gidecek böyle.Cocuklar okula gidecekse yemek yemeyecek ec yaşayacaklar evde.Zira okul taksitini anca ödeyeceğiz.
 • Zeynep
  Ewet ücretsiz olmalı bugün oglumu yazdırmak için gittim bana müdür yardımcısı diyor ki peşin bankaya yatırılması gerekiyor diyor benim durumum yok bunu ödemeye en azından aylık yatırım diyorum hayır kesinlikle kabul edilmiyor diyor yalvar yakar başka bir şekilde ikna ederek 330 bu dönem 300 lira2 dönem olacak benim gibi çok zor durumda aile var oğlum da konuşmasında gerilik var kreşe gitmesi gerekiyordu geçen sene durumum olmadığı için gönderemedim birde kızım var sene ye başlıyacak insanlarımız çok duyarsız müdür yardımcısı diyor mi bunu ödeyeceksin birde kırtasiye masraflarılar oğlunu ram a başvuru yapıp rapor alıp ücretsiz göndereydin diyor ben dedim ki bnm oglum konuşuyor hiç konuşmuyor degilyavas konuşuyor dedim beni özel eğitime yönlendiriyor anlatmama rağmen malesef kimse kimseyi anlamıyor
 • Ayşegül
  Antalya muratpaşa konuksever ilkokuluna anasınıfı kayıt yaptırmak için gittim müdürü elime bir hesap numarası verdi 720tl halkbank yatır gel kayıt yapalım dedi ben araştırdım çok okul kayıt parası almadan kayıt ediyor burası devlet okulu ayrıca 20tl elden aldı ben Ispartadada anasınıfına giden çocuklar sadece her ay yardımcı anne parası dışında bir ücret ödemiyor
 • Selin pilavci
  Selin pilavci
  Nasıl diğer sınıflar ücretsiz devletindlse anaokulunda devtlerin niye ücretli anlamadım ücret aldıkları gibi kalsalar en kotu 600 700 TL de kırtasiye masrafı istiyorlar gerçekten okul değil kazanç kapısı haline getirdiler her ay bir ücret her ay başka masraf
 • Reyhan
  Ücretsiz olması gerekir devlet okullarında bu kadar çok para istenmesi sacmalik
 • Arzu
  Nasıl bu devlet ortaokul sonuna kadar ücretsiz okutuyor ise buna anaokulu da dahil olmalıdır
 • Halil ŞEN
  Ucretsiz olmali bir işverenden çok biz daha çok vergi ödüyoruz asgari ucretli olarak eğitim zorunluysa kayıt parası vesaire olmamali
 • Asmi.
  Her kez şikayetçi devlet okulları kayıt parası istiyorlar bide yanı sıra istedikleri de var yani bu pandemiden dolayı çalışamayan insanlar var devlet bu insanları düşünmüyor bide az bir ücret değil kayit parası durumun olan zaten kayit yapıyor olmayanda ya çocuğunu okutmayi düşünmüyor devlet kirası bir elektirik faturası su faturasi bide gıdaya gün geçtikçe zam geliyor insan kendine bakmakta zorluk çekerken kayıt parasını nerden bulsun
 • Evin
  Her kez şikayetçi devlet okulları kayıt parası istiyorlar bide yanı sıra istedikleri de var yani bu pandemiden dolayı çalışamayan insanlar var devlet bu insanları düşünmüyor bide az bir ücret değil kayit parası durumun olan zaten kayit yapıyor olmayanda ya çocuğunu okutmayi düşünmüyor devlet kirası bir elektirik faturası su faturasi bide gıdaya gün geçtikçe zam geliyor insan kendine bakmakta zorluk çekerken kayıt parasını nerden bulsun
 • İrem
  Kizimi anaokuluna kayit ettirfim 900 lira kayit parasi odedim bu bagis degil soygunculuk devlet okulu hemde bir yasinda kizim var onun zamaninda herhalde 5000 falan isterler cok calismamiz lazim cooookkkk
 • Saadet
  Benim çocuğuma 180+250 her ay ödenecek dendi yani 430 tl ben özel okula gitmedim burası bir devlet okulu be Çankaya’da Akgül Ulusoy anaokulu buralarda başka okul yok o zaman biz okumayalım ne biçim devlet okulu anlamadım
 • Ayşe
  Sınıf için gerekli tüm malzemeler ve ilgilenen temizlik görevlisi ücreti okula verilmişse okul ücret istemez. Durumu iyi olmayandan zaten birşey istenmez ..biz bu çocuklarımıza destek oluyoruz. Ama anasınıfı gerçekten farklı..kullanacağınız tüm malzemeler elzem..güvenlik önemli..bağışlarla okullarda şartlar iyileştiriliyor. senebaşı da sınıflarda düzenlemeler yapılır. malesef genelde durumu iyi olan aileler sıkıntı yaratmaktadır. daha güvenilir ..temiz..eğlenceli anasınıfları için idarenin söylemesine gerek olmadan bağışlar yapılmalı..iyi bir geleceğe yatırım..başka bir şey değil..
 • Nuri
  Sosyal devlet anlayışına göre ücretsiz olması gereken bir kurum olmalı.Derneklere vakıflara aktarılan yardımların milli eğitime aktarılması daha samimi ve doğru olurdu
 • Serkan karagöz
  Serkan karagöz
  Meraba biz devlet ana okuluna kayıt yaptırdım kızımı 300 tl aylık ödeme istediler ve internetten baktım 250 tl ödeme gozukuyo bu normalmıdır
 • Yetgin
  Tabikide ücretsiz olmalı
 • Yener
  Özelikle bu pandemi den dolayı kesinlikle ücretsiz olmalı durumu olan var olmalayan var hatta normalde de ücretsiz olmalı bu saçma uygulama ne yazıkki sadece bizim ülkede uygulanıyor...
 • Yasemin
  Aylik ücret 90tl yıllık 810 1donem 450 2donem 360 bu ne ya sakin ozel okula verecem bu kadar para olurmu
 • zuhal
  Devlet okulunun ücret alması ne alaka ki zaten kesinlikle ücretsiz olması gerekir adı üstünde Devlet okulu temizlik malzemesi al kırtasiye malzemesi al okula aidat ver hep ver ver ver...
 • Gizem
  Meraba bence ücretsiz olmalı. Bende kızımı yeni yazdirdim. Zaten kırtasiye masrafı ve ihtiyaçlar 700 TL tuttu ön kayıt içinde 135 TL yatırıldı. Ve her ay 135 TL Aydat parası yatırmak gerekiyormuş çok saçma Geldi. Sonuçta devletin okulu. Pandemi çok sıkıntı geçti bizim için. Eşimin kronik rahatsızlığı olduğu için 1.5 sene işsiz kaldı şuan bir ay oldu ise girdi masraflar olunca zor durumda kaldik. Herşeye de çok zam geliyor. Herşeyin üstesinden sıkıntı çekmeden yaşamak için maaşlara da zam yapılması lagzim. Çok zor durum Allah'ım yardimcimiz olsun
 • Ayşenur
  Merhaba ikizlerim var bu sene bağımsız devlet anaokuluna başladılar yarim gün. Gonderdigim anaokulunda aidatta kardeş indiriminin olmadığını söylediler. Fakat başka bir devlet anaokuluda bu sene gelen yeni bir kararın olduğunu ve ikizlerin birinin ücretinin tam diğerinin yarı ücret alındığını söyledi. Bu konuda alınan bir karar varsa bununla ilgili yazıyı paylaşabilir misiniz okula gösterebilmek için.
 • İsmail
  Ana sınıfına giden çouğum var öğretmen bir dilekceyle her ay 100 tl para vermemizi istiyor bu yasalmı Vermemiz mecburimi
 • Sedef
  Anasınıfı için bütün ihtiyaçları veliler tarafından karşılansada hala neden ucret ısterler bende onu anlamıyorum tuvalet kağıdına kadar okula her ihtiyacı alıp götürmemize rağmen aylık para istiyorlar anasınıfı öğretmenlerine devlet maaş ödemiyormu bu paralar ne olutor bırde pandemi var okullar kapanmayacak diyorlar çocuk terlese eve gönderiyorlar bu nasıl yüzyüze eğitim anlamadım çocuk resmen evde yatıyor okula başladımı başlamadımı anlamadık
 • Meryem şimşek
  Meryem şimşek
  Aylık fiyat ne anasınıfı için bilginiz varmı ben oglumu göndermek istiyorum
 • Müslüm öngör
  Müslüm öngör
  Ben çocugumu ana sınıfına yazdıracaktım 400 tl kayıt 350 kırtasiye masrafı ve 100 liraya yakında ayrı bi ücret yatırman gerek dediler devlet okulu
 • Hamza
  2023 dönemi kayıt ücreti için 2000 tl istiyorlar.+ 350 tl aidat... devlet olarak bu konuya el atmanızı bekliyoruz. Toki Nilüfer Anaokulu Halkalı atakent mah. istanbul
 • Uğur
  Ücretsiz olmalı tabikide sonuçta devletimizin okulu hani 18 yaşına kadar devlet bakacakti bide 3 çocuk olsun nufusumuz artsın diyorlar nasil olcak bu iş işimizi iyice zorlaştırıyor lar
 • Nevzat
  Benimde ikiz cucklarim var bugun kayit yaptik cocuk basi 1800 tl istediler istambul sancak tepe de
 • Nevzat
  Benimde ikiz cucklarim var bugun kayit yaptik cocuk basi 1800 tl istediler istambul sancak tepe de bana biri bir yol gostersin bi zahmet nasil yapacam tek calisan biriyim zaten zor geciniyorum
 • İsmail
  Devlet okullarıda para alcaksa okul aile birliği adı altında bağış toplucaksa bu MEB in okullara verdiği paralar nerelere gidiyor? her kurum yolunu bulmuş ne götürsek kâr dır kafasındalar.. hem vergini ver hem extra para ödemek zorunda kal. Asgarî ücret li bir vatandaş nasıl yapcak 2 çocuklu veya 1 farketmez herşey almış başını giderken.
 • Ozlem
  Devlet anaokuluna yazdirmak istedim daha uygun olur diye dusundum ama yanilmisim ozel kreslerle hemen hemen ayni fiyatta devlet okullari bukadar yuksek tutarsa asgari ucretle calisan ne yapsin
 • SAVAŞ
  İstanbul’da yaşayan yeğenim için ana okulu kayıt parası 1600 TL ayriyeten 3000 TL ilave olarak temizlikçi parası istemişler toplamda 4600 Kardeşim burası devlet okuluysa ne temizlikçi parası ödeyecek vatandaş ya zaten verdiğiniz 5500 TL 4600 ünü geri alırsanız bu millet ne yiyecek acaba bu Baştakiler duysun sesimizi artık ya yeter!! Tamamen anayasal suçtur bence bu anayasal suç!!
 • Savaş
  Yorumları silmeyin
 • Isa ergen
  Ben de ölümü yazirmqk için gittim okul müdürü 800 TL para istedi kayit için artık benim hı durumumuz yok buna göre benim olum okula gidemeyecek mi sim di sorarım size böyle devlet olmaz garibanın yanın da olmayacaksa bu devlet var ki biz garibanın sizin çocuklar gitmesin mi diyor sunuz yani okula.
 • Emrah
  Burada kayit ücreti 100 tl deniyor şimdi İzmir de çiğli de Anaokulu ücreti bana 1150tl soylendi birde taksit ile ödeme yapılabilir dendi şimdi bana bağış adı altında değil direk kayit parası bolarak 1150 tl dendi burada simdi neye göre hareket edeceğiz verelimmi mücadele mi edelim ???
 • Gülseren
  Kreşe yada özel okula gönderiyoruz devlete gönderiyoruz anasınıfına 2 bin para istemek nedir ya 3 çocuğum var ne biçim bi sistem bu göndemem ben böyle...
 • Fazlı
  Çok saçma iki çocuğumu birden gönderecem 2 binlira istiyorlar Ankara Sincan'da 6 tane nüfusa bakıyorum bileğimin gücüyle evim kira birde faturalarla başı başına ancak getiriyorum Allah yardımcımız olsun
 • Dedo
  Merhabalar iyi bir gelecek için hertürlü eğitim ve ögretim insan a üçret siz verilmesi gerekir buna cami imamları bile dahil din parayla öğretilmemeli bence istanbul küçükçekmece yeşilova anasınıfına oğlumu yazdırdım 10 gün önce ilk dönem 900 tl ikisi dönem için 750 tl 3 adette a4 kağıdı istediler bu hakkı haram zıkkım olsun diyorum kahrolsun sizin okut uçağımız okul
 • Cüneyt alis
  Cüneyt alis
  Devlet bende zaten vergimi kesiyor aylık 5 bin 4 bin rabbim hakkımı yiyine zehir zıkkım olsun rabbim onları bildiği gibi yapsin
 • Menekşe
  Kızımı ana okuluna kayıt ettim 1490 TL kayıt ücreti aldılar devletin belirlediği 190 TL ve alınacak listesi verdiler onlarda 1000 TL civarı tutuyor bu nasıl bir devlet okulu anlamış değilim
 • Mehtap
  Bu nedir arkadaş adı üstünde devlet okulu neden bukadar vergi ödüyoruz ozaman biz anlamadım ben kyit parası nedir bağış parası nedir anlamıyorum iyice soygunculuktur bu yapmayın rica ediyorum sinirleniyorum 3 çocuk 4 çocuk 5 çocuk okutanlr var yazıktır biz 1ine kayirirken bu insanlar napsin cahil eğitimsiz Bi gelecek vaat ediyorsunuz Bi değişin artık herşeyi hakkıyla helaliyle yapın yapmayacaksınızda doyun artık herkez isyanlarda insanlar yetemiyor artık öksuzun yetimin hakkına sahip çıkın
 • yasin
  Yalan yanlış bilgi vermeyin. Okul aile birliğine bağış okul parasız kalmasın diye mi verilir. Devlet aciz mi okul müdürünün Milli Eğitim aracılığıyla eknodenek istemesi gerekir. Maliye de hiç bakmaz ihtiyaç olma parayı gonderir. Her ay maaslarimizdan satın aldığımız herşeyden vergi ile bağış yapıyoruz
 • Halil özal
  Halil özal
  Merhaba ben Halil Özal bu sene çocuğunuzun ana okuluna başladı fakat bazı ödemeler nedir açıkça konuşmak gerekirse 200 lira belki önemli değil ama 3 çocuk okuyor sadece birinin yol parası aylık 1500 ne yapmalıyım
 • MUSTAFA YILDIZ
  MUSTAFA YILDIZ
  TORUNUM VAR İSTANBULDA ÜSKÜDAR KOSUYOLUNDA 4 YAŞ KAYIT YENİLEME YAPMAK İSTEMİŞLER ÖZEL ANA OKULU 10 AYLIK 175,000.00 TL AYLIK 17,500, TL BU NEDİR NE HALE GELDİ BU ORTAM . 1 ER MAAŞLI AİLE KİM DUR DİYECEK BUNA ?????n::
 • Hakan
  Ne bağışı ne temizliği kardeşim z.b.veliefendi ilk öğretim okulu 2000 lira kelle başı para istiyor bu sene anaokulu kontenjanı 200 öğrenci olduğunu söylüyor ki Total 400 bin TL yapar yani bu paraya değil okulu temizletmek İstanbul temizlenir....sizin anlayacağınız okullar bir nevi mafya ve toplanan paralar da mafya üyeleri tarafından iç ediliyor...bide parayı elden vereceksiniz bankaya yatiramazsiniz diye şart koşuyorlar...
 • Ramaz
  Paralimi parasizmi diyena kadar devletin eytimin hertürlusunu bedava vermesini bilmeyen lerle uğraşmak ta da zor.