Devlet Anaokulu-Anasınıfı Ücretleri 2021-20226 Ocak

2021-2022 okulöncesi kayıt ücretleri belli oldu. Bu sene anaokulu veya anasınıfına kayıt olacak öğrencilerin kayıt ücretleri açıklandı. Devlet anaokulu-anasınıfı kayıt ücreti ne kadar, anaokulu fiyatları kaç tl? İşte 2021 2022 anaokulu ve anasınıfı kayıt ücretleri.

Devlet Anaokuluna veya anasınıfına çocuğunu kaydettirecek olan veliler 2021 2022 yılı anaokulu fiyatlarını merak ediyordu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde İstanbul için geçerli anaokulu ve anasınıfı fiyatlarını açıkladı. Yemekli ve Yemeksiz anaokulu-anasınıfı ücretleri aşağıdaki gibidir.

Devlet Anaokulu-Anasınıfı Ücretleri 2020-2021

2021-2022 Anaokulu Anasınıfı Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Devlet anaokulu kayıt ücretleri her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir. 2021 2022 Eğitim Öğretim yılı Anaokulu fiyatları yani kayıt ücretleri şu şekilde;

İlkokul Ortaokul Lise ve dengi okullarda Bulunan Ana SınıflarıTaban ÜcretiTavan Ücreti
Yemeksiz veya evden beslenme getirerek0,00-TL100,00-TL
   
Bağımsız Ana OkullarTaban ÜcretiTavan Ücret
3-4 Yaş Sabah/İkindi kahvaltısı dahil0,00-TL250,00-TL
5 Yaş Sabah/İkindi kahvaltısı dahil0,00-TL190,00-TL
Yemeksiz veya evden beslenme  getirerek0,00-TL100,00-TL

2021 2022 Eğitim Öğretim yılında önceki yıllarda olduğu gibi anaokulu ve anasınıfı kayıtlarında komisyonun belirlediği tavan ücret geçerli olacak. Kayıt ücretleri aylık olarak ödenecek. Yani kayıt yaptırdıktan sonra her ay düzenli olarak anaokulu-anasınıfı aidatını ödemek zorundasınız.

Devlet Anaokulları-Anasınıfları Ücretsiz mi?

Devlet anaokulları ücretsiz değil. Anaokulları henüz zorunlu eğitim içerisinde olmadığı için anaokulu ve anasınıfı kayıt ücreti alınıyor. Ödemeler aylık olarak alınır.

Peki anaokulu ve anasınıfına göndermek istediği halde maddi durumu olmayan veliler ne yapacak? Ücretsiz kayıt yapılır mı?

Maddi durumu olmayan veliler okul müdürlüğü ile görüşerek durumlarını ifade ederlerse her okul için ayrılmış kontenjandan yararlanabilirler. Devlet anaokullarında durumu iyi olmayan aileler için ücretsiz anaokulu kaydı kontenjanı ayrılır. Bu kontenjandan maddi durumu olmayan veliler yararlanabilir. Eğer bu konuda sorun yaşanırsa durumunuzu Kaymakamlık aracılığı ile çözebilirsiniz.

Anaokulu Kayıtlarında Bağış Zorunlu mu?

Devlet anaokulu ve anasınıfı kayıtlarında her yıl sorulan bir soru, anaokulu kayıtlarında bağış alınıyor mu? Bağış vermek zorunlu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce de bir çok kez bu konuyla ilgili açıklama yapsa da bir çok okulda kayıtlarda okul aile birliğine bağış yapılması isteniyor. Bu konuda veliler de çok zor durumda kalıyor. Fakat şu da bir gerçek ki okulların maddi sorunlar yaşamaması için okul aile birliğine bağış yapılması gerekiyor. Fakat bağışlar zorunlu değildir. Veliler kendi isteklerine göre ve maddi durumlarına göre okul aile birliğine bağış yapabilir. Bu bağışlar okulların temizliği için kullanılıyor. Zorunlu bağış isteyen okul müdürlüklerini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirebilirsiniz.

2021 2022 Anaokulu Anasınıfı Kayıt Yaşı

Bu sene yani 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı için anaokulu-anasınıfı kayıt yaşı listesi aşağıdaki gibidir.

2021-2022 okula başlama kayıt yaşı tablosu

Devlet anaokulu-anasınıfı ücretleri , anaokulu fiyatları 2021 2022 hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Sizce anaokulu ücretli mi olmalı ücretsiz mi?

Yorumlar (6)

Tüm Yorumlar

 • Barış
  Benim ikiz çocuğum var ikisini anaokuluna yazdirmak için başvurdum iki çocuğuma 1.100 tl ücret istediler benim vericek durumum yok . Şimdi durumun yok diye çocuklarımi okula gonderemiycekmiyim. Bence devlet okullarına bu kadar ücret istemeleri saçma..
 • Esra
  Ben anlamıyorum hem bağış diyorlar hem kayıt için git bankaya 500 liranı yatır çocunu kayıt edelim diyorlar yok böyle Bi şey bağişsa ben bunu aydan aya ödemek varken niye kayıt yaptırırken 500 lira ödemek zorundayım bide dekontunu al gel bu ne ya resmen sogun tabbiiki aidatsa veririz ama bu aydan aya olur benim bildiğim para kolay kazanılmıyor.
 • Ahmet aksoy
  Ahmet aksoy
  Hereke Kisladuzu ilk ogretim okulu ana okuluna kizimizi 2. Donem kayıt yaptirdik 350 tl istiyorlar bu pandemi zamaninda anlamsiz geldi bana zaten kizimizin butun kirtasiye masraflarini aldirdilar yani yemek icmek yok neden bu para anlamadim.
 • Sultan
  Merhabalar Ankara Keçiören gümüş dere ana okulu 350 TL aile birliği ne bağış istedi sizce normal mi 170 aydat 50 yemek 550 de aylık ücret bilgi verirseniz sevinirim
 • Neslihan
  Ucretsiz olmali 2 cocugum var hangisini parayla gonderebilirim zaten zor geciniyoruz pandemiden dolayi
 • Burak
  Tabikide ücretsiz olmalı her cocugun okumaya hakki var durumu olmayanlar ne yapsın okula gitmesin mi 😔cocugunu gondermek isteyipte gonderemeyen biir cok insan var.